Dva ryzlinky, Alsasko a Mosela

P1270876 Kluzi z Urzigu

V lednu každoročně sjíždím ryzlinky. Jednak se ryzlink hodí do zimy a jednak mi už v úterý přijede na dvě pražské degustace Stefan Erbes, tak ladím formu. Letos to bude pošesté a o to zajímavější, že místo obvyklých kumpánů s sebou z Ürzigu poprvé přiveze kolegu vinaře. Nejmenovaný kolega má vinařství v Bernkastelu a provozuje jednu z největších místních vinoték. Napsal jsem si o pár vzorků jeho vín. Kdepak bych si v říjnu 2012 pomyslel, že za pár let už tam ani nebudu muset jezdit, že mi kluci sami přivezou vzorky ryzlinků!  

BL AA 063 Modni prehlidka s neumytou lahví

Zpátky na zem, ve středu se mi uvolnila dvě místa na úterní degustaci (29/1) archivních devadesátoletních ryzlinků. Den po objednání sushi místo platby přišlo storno, na úterní degustaci mám náhle dvě volná místa. Jestli máte zájem, pište nebo rovnou telefonujte. Myslím, že nic podobného tady ještě nebylo, Erdenský Prelát je moselské Romanée Conti.

FB P1380747 Clos St Hune

Dnes dva styly ryzlinku od jedné řeky (Mosela je přítok Rýna). Projevem vzdálené jako dvě galaxie, jako polívka a zmrzlina. Tím sice říkám, že nedává smysl preferovat jeden před druhým, ale když dojde na ryzlinky, moje je srdce moselské. Otevřel jsem poslední ze tří Grand Cru ryzlinků z hunawihrského družstva a moselský kabinet, takže nesouměřitelné váhy. Pozdní sběr proti kabinetu, serióznost proti zábavě, ale přesto dám nakonec přednost Mosele.

BL P1400110 2x ryzlink

Riesling Grand Cru Osterberg 2017, Cave de Hunawihr
Jednoduchá etiketa, štíhlá alsaská flétna. Ve skleničce zářivá citronově žlutá barva až do zlatova. Na nose med, podzimní listí, hodně zralé citrusy a žluté ovoce. Těžká vůně, seriózní, ale… hodně respektu a málo radosti, málo živosti. V chuti zase zralé citrusy, pěkná kyselina a pevný tělnatější projev, med, zralé žluté plody. Perfektní struktura, ale už teď jsou na nose i v puse náznaky petrolejových aromat jako vodítko, kam se bude víno časem ubírat. Zatím je svěží a pevné, polosuché s malým zbytkovým cukrem. S provzdušněním se rozvíjí pěkný souzvuk jablek a medu, 13,5% alkoholu a pěkná zralost (i svěžest).

BL P1380048 Anča u ET

2017er Erdener Treppchen Riesling Kabinett, Karl Erbes
Asi nejprodávanější z Erbesových kabinetů, pochází z šedé břidlice. Štíhlá brčálově zelená lahev, noblesní a hodně stylizovaná etiketa, šroubovací uzávěr. Světlá citronově žlutá barva, typická. V jemné vůni (spíš nižší intenzity) citrusy a tropické ovoce, po rozmíchání a provzdušnění nastoupí lehké minerální tóny. V chuti zralé citrusy a nástup svěží kyseliny a vyššího zbytkového cukru. S citrusy jde ananas a physalis, lehkost a hravost. Zábavné, čisté a lehké včetně 7,5% alkoholu. V ročníku 2017 je všechno koncentrovanější, bohatostí ovocných chutí se i tenhle kabinet tlačí mezi pozdní sběry (naštěstí ne plností nebo alkoholem).

Že byl ročník 2017 skvělý, bohatý a koncentrovaný, na tom se shodli recenzenti a kritici po celé Evropě. Po takovém roce si příroda obvykle jeden rok odpočine, ale protože si ještě pamatuju dlouhé a horké léto 2018, tak jsem ve střehu. Po dvou letech by měl Stefan Erbes přivézt sudový vzorek kabinetu 2018 z Erdener Treppchen. Bude to kalné, živé, nehotové… a moc se na to těším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *