Pár fotek z francouzské degustace

BL P1400095 Vitage Comp

Hned na prvním obrázku je důvod, proč to dnes bude fotoreport. Obchodní oddělení francouzské ambasády přivezlo 15 francouzských vinařů a obchodníků s vínem. Degustace se nekonala (jak bývá při podobných příležitostech obvyklé) v některém z pražských hotelů, ale v budově francouzské ambasády na Velkopřevorském náměstí. Staré obrazy, gobelíny a stylový nábytek dodaly nevídanou noblesní atmosféru.  

BL P1400074 Hauller Alsace

Ludovic Hauller ze Selestatu. Dal jsem si to jen jako rozcvičku a byl od začátku příjemně překvapen. Všech šest vín bylo suchých (Tramín asi polosuchý, ale rozhodně sušší než bývalo zvykem), všechna příjemně koncentrovaná, stylová, docela komplexní. Vynikající Sylvaner 2017 s krásnou vůní, pěkný Crémant a moc se mi líbil Gewurztraminer Prestige 2016.

BL P1400068 PN Hauller

Pinot Noir F 2015 stojí za fotku. Ovocný, voňavý, barikovaný (a ještě se sud hodně prosazuje, za rok to bude lepší!), krása a samé superlativy. Cenu neznám, jsem zvědavý!

BL P1400076 Herve Kerlann

Hervé Kerlann, majitel burgundského Chateau de Laborde (Meursanges). Bývalý obchodník si v devadesátých letech koupil zámeček, zrekonstruoval ho a začal si kupovat vinice. Některá vína má z vlastní sklizně, některá z nakupovaných hroznů. Přivezl řadu deseti vín, většinou skvělých. Vyzvednu hlavně bílé Hautes-Côtes de Nuits 2016 a červené Hautes-Côtes de Beaune En Cullery 2014. A samozřejmě tři Gevrey-Chambertiny. Krásné barvy, výrazné ovocné vůně a vesměs lehká vína, svádějící k dalšímu napití. Paráda.

BL P1400089 Lenormand Perceval Savoie

Pan Lenormand ze savojského Chateau de la Gentilhommiere by od zítřka mohl hrát Jamese Bonda. Svádí k tomu i plakát za jeho zády, zobrazující zvláštní metodu kryomacerace. Vylisovaný mošt pro své Vin des Glaces nechává v kontejneru přenést helikoptérou na vrcholek hory v Alpách (říkal něco o Mont Blancu, ale nemusím mu věřit všechno) a tam ho nechá chladit. Taky nám ukazoval video s bečkou ponořenou do alpského jezera. Základní vína měla oxidativní projev a ve spojení s místními odrůdami to bylo zajímavé a příjemné.

BL P1400102 Baudry Cabassee

Benoit Baudry z Domaine de Cabasse, Rhona. Zaujalo mě jeho jméno a ano, rodina skutečně pochází z údolí Loiry :-) Měl hodně pěkné bílé Côte du Rhone Villages 2017 a čtyři červená.

BL P1400099 Gigondas Babasse

Nejlepší bylo Gigondas 2016, ale i základní a jednoduché CDRV Cuvée Margherite 2017 mě zaujalo čistotou. Mohl jsem se zdržet jen dvě hodiny včetně potkávání  se s dávno nepotkanými kamarády a známými, ale pokud jde o samotná vína, všechna čtyři jmenovaná vinařství se mi líbila. Zatím neznám ceny, vyčkávám.

2 thoughts on “Pár fotek z francouzské degustace

    1. Uvidíme, co řeknou ceny. Když jsem ochutnával Gigondas, ani jsem nedoufal, že by mohlo stát pod 500 kaček :-)
      Dodatečně doplňuju 1. února: cena asi 550 Kč, Robert Parker 95 bodů v srpnu 2018. No ale to není tak marný, 550 kaček za víno s 95 body od Parkera :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *