Dva kabinety z Mosely

2018 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett**, Josef Bernard-Kieren
K otevření první lahve došlo na penzionu v moselském Ürzigu a předcházely mu úvahy typu Stojí to za to vozit domů? Někdy v roce 2014 jsem se do vinařství vypravil a přechutnal (téměř) všechno. Hledal jsem „pro sichr“ levnější vína, kdyby Stefan Erbes rychle vyprodal suché ryzlinky, což se tehdy stávalo. Tentokrát jsem nakoupil v bernkastelské vinotéce za neuvěřitelných 7,30 EURO. To je perfektní nákup pro cesťáka na hotelu, ale nijak to neodpovídá na úvodní otázku: Stojí to za to vozit domů?

Napřed technikálie, pokud se dají z lahve vyčíst. 9,5% alkoholu a dvě hvězdičky u kabinetu, což obvykle znamená vyšší podíl botrytických hroznů. Klasická zelená štíhlá lahev se šroubem, ve skleničce středně plná žlutá barva (což je na mladý ryzlink hodně). Na nose klasika citrusy / lípa / med, všechno v hodně zralém projevu. Čisté, středně intenzivní až intenzivní, za mě pěkné. V chuti dobrá kyselina, svěžest, zralé citrusy. Vyšší zbytkový cukr a lehce medové botrytické tóny. Jako připomínka pět let staré návštěvy důraznější kvasnicové projevy. Přesto hezky čisté s drobnou výhradou podezření na vyšší síru. Technicky víno spadá určitě do sladkých (45+ gramů), ale z některých fyzických projevů se mi zdá, že síry mohlo být méně.

Jako náhodná koupě za 7,30 na jednu noc na hotelu super. Celkový dojem je dnes výrazně lepší, než před pěti lety, ale rozhodující by asi byla cena. Ryzlinky od předních moselských vinařů (Gault Millau *** a víc) v bernkastelském Riesling Hausu letí bezohledně nahoru. Ve středu jsem tam pod 12 EUR neviděl nic a 20 EUR nebyla žádná vyjímka. Trendy jsou trendy a občas jdou směrem, který se mi nelíbí.

2018 Kinheimer Hubertuslay Riesling Kabinett, Dr. Hermann
9% alkoholu a klasická hermannovská etiketa. Na ní je stylizovaná kopie staré rytiny moselské zatáčky u Erdenu. Cestou zpátky z Mosely (9 hodin za volantem) mě napadla dobrá otázka do ryzlinkového kvízu: vyjmenujte tři obce, které mají svoje vinice na opačném břehu Mosely, než kde samy leží… ale za to můžou hodiny za volantem a moje fotky moselských mostů (na horní fotce most a vinice v Bernkastelu). Při focení jsem si uvědomil, kolik vinařů musí na svoje vinice přejet řeku. Zajímalo by mě, jak se to dělalo před tisíci lety? Kdy vlastně na střední Mosele postavili první most?

… a samozřejmě šroubovací uzávěr. Ve skleničce je středně plná citronově žlutá, prostě hodně výrazná barva na mladý kabinetní ryzlink. Drobné nečistoty, zřejmě nefiltrované víno. Na nose bylinky, lipový květ a kvasniční aroma, kupodivu příjemné. V chuti svěží, ale se slabší kyselinou, než měly předchozí kabinety Dr. Hermanna, které jsem kdy ochutnával. Zřejmě následek horkého ročníku 2018. Zralé citrusy a tropické ovoce, kvasniční tón a vyšší zbytkový cukr, odhadem 50 gramů. Čistý projev (i přes zmiňovaná kvasniční aromata, k Dr. Hermannovi to už patří), a čitelný styl, to jsou jasné přednosti Hermannových ryzlinků. Jen s ohledem na nižší kyselinu bych doporučil vypít brzy.

Moselské ryzlinky Karl Erbes budu rozvážet a rozesílat v úterý a ve středu, pár zbylých lahví můžete koupit tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *