Říjnový pozdní sběr

Na konci srpna poptávala Domaine Sanguard-Guyot (Pouilly-Fuissé) brigádníky na sběr hroznů. Nabídka byla na dva týdny a plat (popaměti) něco málo přes 10 EURO na hodinu. Bertrand Celce teď měl fotku z burgundského Monthelie (nahoře), kousek od Meursaultu. Poptávka po zemědělských dělnících se zdá být veliká. Příležitost pro milovníky vína! Další čtení nedoporučuju, některé Bernardovy reporty z Burgundska působí depresivně. Aligoté 15 EUR, Macon Chardonnay 25 EUR. Omg, tam by vinaři měli brigádníkům platit 30 EUR na hodinu!  

Před sedmi lety jsem tady napsal kacířskou myšlenku, že stačí dvě vynikající vína a z obyčejné, nudné vinařské oblasti se stane vyhledávaná a celosvětově uznávaná apelace. Řeč tehdy byla o Bolgheri s nějakými dvaceti až pětadvaceti vinařskými podniky – to stihnete objet za jednu dovolenou (a ta dvě vynikající vína si domyslete sami, přes marketingové snahy se jim zatím nikdo nepřibliblížil). Vždycky se vyplatí znát historii… teď napsal Daniele Cernilli historii Brunello di Montalcino tady.

V roce 1961 chtěl italský prezident na počest návštěvy královny Alžběty II nalévat Brunello di Montalcino Riserva 1955 Biondi Santi. Prezidenstká kancelář telefonovala žádost mladému římskému obchodníkovi s vínem jménem Marco Trimani, kterého to vykolejilo, protože to víno vůbec neznal. Cernilli na tom ukazuje, že celý fenomén Brunello je mnohem mladší a modernější, než si vůbec dokážeme představit. Potvrzuju, že při krátké návštěvě Montalcina jsem si automaticky představoval, že tohle víno se tady dělalo už odnepaměti. Narozdíl od Chianti nebo Vino Nobile to prostě není pravda :-) Cernilli navíc cituje, že když se v roce 1967 zakládala asociace výrobců Brunella, první součty výměry vinic udávaly 55 hektarů, a výrobce jste mohli spočítat na prstech jedné ruky. Přesto si myslím, že starobylé Montalcino stojí za to vidět (a možná tím spíš). Můžete si tam představovat, že nebýt toho prezidentského telefonátu v roce 1961, mohlo se místní víno dodnes prodávat za šest až deset EURO jako Chianti Colli Senesi… celý příběh Brunella doopravdy odstartoval až zavedením klasifikace DOCG v roce 1980, kdy výměra vinic dosáhla 500 hektarů. Přečtěte si to celé, je to historie toskánského vinařství zhuštěná v jedné A4.

Wine Spectator v úterý oznámil, že při víkendových požárech v kalifornském okrese Sonoma shořelo 75 tisíc akrů vinic. To je přes 30 tisíc hektarů. Kolikže je v ČR vysazených vinic? 20 tisíc hektarů? To jen abysme si seřídili měřítka.

Moselské ryzlinky Karl Erbes jsem minulý týden přivezl a rozeslal bedýnkářům. Zbylé lahve můžete koupit tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *