Droppello, bílé Sangiovese

BLOG večer loď P1220895

Se studeným deštivým počasím lovím ze sklepa vína přivezená z cest do teplých krajů. Droppello nepřineslo nic zásadního, ale aspoň mám důvod zveřejnit pár fotek ze slunečné Itálie.     

BLOG P1250938 Křižovatka San Guido
Droppello je bílé Sangiovese z Maremmy, ze 145 hektarového vinařství Fertuna, založeného v roce 1997. Révu pěstují na 50 hektarech a ačkoli web o tom mlží, zřejmě má v podniku podíl i markýz Incisa della Rocchetta, majitel Tenuty San Guido. Tam jsem taky koupil dnešní víno, psal jsem o tom tady. Zpočátku se připomínala stará známou pravda, že stejné víno chutná jinak pod toskánským sluncem a jinak doma, 1200 kilometrů daleko od místa původu. Při degustaci v Toskánsku mě Droppello okouzlilo, doma zpočátku zaostávalo za vzpomínkami na zářijové Bolgheri.

P1270134 Droppello 2014

Droppello 2014 IGT Toscana, Fertuna
Stylizovaná burgundská láhev, nápadná etiketa a krátký korek z drti. 11,5% alkoholu. Ve skleničce zlatavě žlutá barva s teplým načervenalým odstínem a slušná smáčivost. Droppello je Sangiovese připravené jako bílé víno, tedy s rychlým lisováním hned po sběru a okamžitým oddělením slupek od moštu. Nechtěl bych ho dostat naslepo, protože lehký červený podtón barvy můžete snadno přehlédnout, a potom už by se odrůda špatně určovala. Ve vůni žlutomasé ovoce a přezrálé květiny, v suché chuti poměrně slabý nástup kyseliny (červené víno ze stejné odrůdy dokáže pokyselit v puse víc), vyrovnané tělo se žlutým ovocem a mineralitou. V závěru se objevují lehce třísloviny ze slupek, Sangiovese se úplně nezapře! Při vyšší teplotě působí plněji a příjemněji než podchlazené a na odrůdu má sympaticky nízký obsah alkoholu.. Není to velké víno, ale jako nenáročný doprovod k jídlu nebo k setkání přátel, kteří si mají co povídat, může být výborné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *