Domaine des Gravennes, Provence

P1170377 Alsace za Ribeauvillé

Mám na paměti, že velký úspěch měly před dvěma lety levné komunitní bedýnky. Soukromě mě to táhne spíš do dražších regionů a vín, ale poté, co jsem si letos splnil sny o Beaujolais a Burgundsku se rád vrátím k ideji levných vín. Moselské ryzlinkové bedýnky jsem už začal vydávat, do úterý budou vyexpedované, takže chci něco udělat i pro spořivější polovinu lidstva. A protože bude léto a bude se grilovat maso, měl bych po ryzlincích najít levnější červené víno.    

P1200698 CdR Gravennes

Vypravil jsem se pro něj do francouzské Provence, přesněji do údolí Rhôny. No ve skutečnosti jsem se tam nevypravil přímo, Bernadettu a Jeana Bayon de Noyer (fotka) z Domaine des Gravennes jsem potkal v dubnu na mâconském Salonu. O jejich vínech jsem tady a tady už psal, teď přidám něco informací o vinařství a regionu.

Côtes du Rhône je se skoro 84.000 hektarů vinic jeden z největších vinařských regionů. Táhne se v délce asi dvou set kilometrů od Avignonu na sever a ročně se tady vyrobí přes 3 miliony hektolitrů vína. Víno se tu pěstuje „odjakživa,“ údajně ještě od dob před Římany a v době papežského schizmatu bylo oblíbené u avignonských papežů. Už v sedmnáctém století se objevily první náznaky regulace a ochrany původu místních vín. Současná apelace byla vytvořená roku 1937.

Pro mě byla zdejší vína dlouho nepřehledná z několika důvodů.  Především je to daleko, takže jsem tam nikdy nebyl. Pěstují se tu odrůdy ve střední Evropě neznámé, označované zkratkou GSM (Grenache, Syrah, Mourvédre). Nejvíc se mi CDR vzdálilo za dvoutýdenní dovolené v Alsasku, když naši domácí každý den vyhazovali prázdné lahve od supermarketových CDR v ceně kolem 3,5 EUR :o) Po letmém ochutnání jsem usoudil, že tudy cesta nevede a věnoval se jen blízkému a vyzkoušenému. Během let jsem příležitostně ochutnával velká vína z Rhôny, ale málokdy jsem se pro jejich projev nadchl.

Gravennes FB UPR 480

Domaine des Gravennes

Vinařství sídlí v obci Suze La Rousse, asi 40 kilometrů na sever od Avignonu. Historie je poměrně krátká a začíná v roce 1996, kdy Bernadette Bayon de Noyer získala dvacet hektarů rodinných vinic a rozhodla se na nich sama hospodařit. Vinařství dostalo jméno Domaine des Gravennes podle placatých kamenů na povrchu vinic. V roce 2001 její manžel Jean odešel ze zaměstnání a přidal se k vinařství, a v roce 2011 nastoupil i jejich syn Luc, absolvent beaunského Lycée Viticole. Od roku 2011 má vinařství bio certifikaci. Luc má zajímavou praxi od Libanonu přes Nový Zéland až po šestiměsíční stáž v Nappa Valley, a naposledy se připojil i další syn Rémi.

P1210506 2x s jídlem

O vínech jsem psal už tady a tady, dnes jen stručné charakteristiky:
1. Lou Pitchoun 2014, 200 Kč – červená GSM směska (Grenache-Syrah-Mourvédre) s typickou karmínovou barvou, vůní zralého červeného ovoce a kůže (Syrah). Podobné v chuti, vyzrálé červené na nekomplikované pití.
2. Tradition 2014 Blanc 220 Kč- směs odrůd Grenache Blanc, Marsanne a Viognier s efektní ovocnou aromatikou (žluté ovoce a broskve), ovocité lehké letní pití.
3. Terre d’Histoire 2013, 250 Kč. Odrůdově Grenache a Syrah, důrazné víno s typickými atributy CdR (plnost chuti, vyzrálý ovocný projev a kultivovaná kořenitost).
4. Marie Louise 2012, 360 Kč. Barikovaná GSM směska, krásně vyzrálá, ohlazená sudem, s jemným projevem a ženským charakterem. Nádhera, pitelné hned, ale s výhledem na dlouhou archivaci.

P1210486 Lou Pitchoun CdR

Pro příznivce Komunitních bedýnek jsem sestavil dvě kombinace čtyř vín, napřed základní bedýnka:
2x Lou Pitchoun
2x Tradition Blanc
1x Terre d’Histoire
1x Marie Louise
celkem 1 450 Kč

Bonusová bedýnka:
1x Lou Pitchoun
1x Tradition Blanc
2x Terre d’Histoire
2x Marie Louise
celkem 1 640 Kč

Gravennes Vinice 480 UPR

Doufám, že nabídka základní bedýnky s šesti výbornými víny z Côte du Rhône pohne i těmi šetřivějšími bedýnkáři, pan Sklenička si soukromě určitě pořídí i bonusovou bedýnku :o) Samozřejmě jsou možné i jiné kombinace, jen velmi doporučuju, abyste při jejich vymýšlení počítali i se dvěma dražšími víny. Nárůst kvality je mnohem větší než rozdíl v ceně! Kdybych měl doporučit vína podle kvality a ceny, tak nejlepší poměr kvality a ceny je u Terre d’Histoire a Marie Louise.

Chtěl bych za týden uzavřít přihlášky a víno objednat a dovézt ho v týdnu od 15. do 19. června. Distribuce v Uložence od 22. června (nebo dříve, jestli to stihnu). Tradiční účastníci už vědí, že Uloženka.cz má asi 300 výdejních míst po celých Čechách a na Moravě. Kdo nemá Uloženku v dosahu, může si připlatit 200 Kč za poštovné. Budu zase vybírat platbu předem, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *