Čtivo na konec července

Je to tak, jak jsem avizoval před měsícem: vyhýbám se novinkám, opakovaně  jsem přečetl spoustu svých oblíbených detektivek a otvíral především dobře známá vína. S pomyšlením na pondělní blog jsem v sobotu vyjmul z chladničky Campo del Guardiano 2017 z Palazzone, ale hned jsem si vzpomněl, jak převratně chutnal nazrálý ročník 2012 a uvědomil si, že mám jen pár lahví. Za pár vteřin bylo Campo zpátky v chladničce a za dalších pět minut jsem měl otevřené Terre Vineate 2018.

BL P1420874 Terre Vineate a Weissburgunder

Terre Vineate z vinařství Palazzone je menší bratr Campo, taky Orvieto Classico s podobným složením a podobným výrobním postupem. Liší se jen dvěma nenápadnými leč podstatnými detaily, přísným výběrem nejlepších hroznů a delším ležením na kvasničních kalech. V obojím je lepší Campo, Terre Vineate je o polovinu levnější verze Campo. Když jsem ho v roce 2016 přivezl poprvé, byl jsem poblázněný z Campo. Ne že bych Terre Vineate bral jen do počtu, spíš pro srovnání, co s vínem dokáže udělat preciznější a náročnější příprava. Letos jsem po zkušenosti se sedm let starým nazrálým Campo 2012 uložil nový ročník do chladničky a sjíždím Terre Vineate. Po rozeslání prvních bedýnek mi zbyly asi 3 krabice, teď po dvou měsících mám jen jednu a soukromě si vyčítám, že jsem jich koupil málo. Na Terre Vineate 2018 bych přísahal jako na bibli!

BLOG P1290272 Giovanni Dubini

S odstupem času už marně přemýšlím, jestli se na mém nadšení podílela recenze na Cernilliho webu Doctor Wine: Stefidoc psala o vínu bez malolaktické fermentace se zlatou barvou a velmi tradičním aroma, o oxidativním (ne oxidovaném!) stylu s tóny zralalého žlutého ovoce, sena a čerstvého anýzu. V puse plné, doslana a s vysušujícími tříslovinami. Když po sedmi týdnech čtu svoje původní zápisky, už je tam všechno, co se mi na vínu líbí dnes. Kromě zlatožluté barvy hlavně citrusy a žluté ovoce v chuti, vydatná dávka tuffové minerality a hubustahujích taninů. Ale hlavně perfektní čistota a harmonie. Nám středoevropanům můžou tuffové minerální projevy připadat přehnané, ale forma je čistá a celkově víno působí naprosto harmonicky. 90 bodů (podle Italky Stefanie) a necelých 300 kaček u pana Skleničky. Zbylé lahve zabavuju :-) protože orvietská slaná mineralita a perfektní kyselina (s potlačeným jablečno-mléčným kvašením) je do současných letních teplot přes 30 stupňů super :-)

BL P1420863 Weissburg a Terre Vine Lahve

2016 Weissburgunder Fürstenberg Erste Lage, Egon Schäffer, Franky
Otevřeno s velkým napětím. Víno jsem přivezl před rokem a úplně jsem mu propadl. Charakter, harmonie, koncentrace, mělo prostě všechno. Nechci vzpomínat na konkrétní příklady podobného okouzlení, které se po několika měsících nepotvrdily nebo rozplynuly, ale všechny zanechaly semínko pochybnosti a obav z opakování. Schäfferův Pinot Blanc naštěstí i po roce drží formu.

BL P1340289 Egon Schaffer

Výrazná citronově žlutá barva a intenzivní citronově-jablečný nos. Čistota, komplexnost, až trochu do půmyslově bonpari tónů. Na nose náznaky sudu, ale tipuju na větší sud, ne barik. V chuti parádní kyselina, citrusy a žluté ovoce, zralostí tak akorát mezi málo- a úplně vyzrálým ovocem. S podezřením na malý zbytek cukru, který dodává plnost, a s drobnou nejistotou ohledně dřeva: na barik se mi zdá sudu málo, ale kolik asi mohl mít Egon Schäffer Pinotu z Fürstenbergu? Na konci chuti do jazyka štípnou třísloviny, ale celý projev je strukturovaný, ovocný, čistý, harmonický a hodně intenzivní – jako potvrzení klasifikace Erste Lage. Žádné zklamání, jen potvrzení původních dojmů. Bohužel jsem nebyl dost chytrý a bohatý, abych si udělal archivační zásobu…

BL P1420846 Vernaccia a Mosel Sekt Brut

Poslední lehkovážné poznámky k vínům minulého týdne: gratulace bedýnkářům, kteří si koupili základní Vernaccii 2018 z Podere Canneta. Poslední lahve jsem stáhnul z prodeje, ale jestli můj názor bude sdílet víc čtenářů, rád je zase objednám. Pokud jde o Erbesův 2015 / 2016 Mosel Riesling Sekt Brut z Ürziger Würzgarten, v únoru jsem byl přesvědčený, že nový ročník 2016 je nejlepší, senzační a vůbec! Vynikající kyselina a svěžest spolu s vytrvalým perlením byly hlavní přednosti. Minulý týden jsem znova otevřel klasickou patnáctku a jistota se vytratila. V tropickém počasí naslouchám šumu a jistoty jsou nejisté :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *