Chianti Classico 2017, Castello di Verrazzano


Hned první večer v Toskánsku jsem využil fintu, kterou jsem se naučil od dětí. V Itálii jsem je nutil, aby se večer do pizzerie oblékly s tím, že plavky a sandály nejsou dostatečný večerní úbor. Děti začaly prosazovat pizzu da asperto, tedy abych došel nebo dojel pro pizzu do krabice neboli pizzu s sebou. Napřed jsem se je snažil zlomit, ale brzy jsem přišel na to, že tím ušetřím spoustu peněz. Navíc jsem z pizzerie nebo rosticcerie obvykle nosil základní margheritu, ale vylepšovali jsme si ji salámy, šunkami, zeleninou a ovocem. Po jedenácti stovkách kilometrů a poledních teplotách stupňů se mi nechtělo večeřet v pizzerii a pizzu jsem si přivezl. V místním supermerkáči jsem přikoupil šunku a lahev Chianti, aby se chudoba měla dobře…  

Chianti od Verrazzana jsem moc nevěřil, ale chtěl jsem se vyhnout složitému rozhodování. Matně jsem si vzpomínal, že jsem před mnoha lety v Toskánku Verrazzano měl a byl trochu zklamaný. Tentokrát stálo necelých 14 EURO a cestou domů jsem si vyčítal, že jsem pro jistotu nekoupil lahev chlazeného piva. Nebylo potřeba. Z prvního doušku bylo zřejmé, že přes vysokou teplotu je víno skvělé. Od začátku jasná harmonie, elegance, hladkost, a noblesní projevy odrůdy.

Chianti Classico 2017, Castello di Verrazzano
Ve skleničce je granátově červená barva s velkým rozsahem, od temnějšího středu až po bledý okraj. Komplexní vůně, převládá zralé ovoce je bez stopy přezrálosti, lesní vůně s pryskyřicí, a dokonalost je blízko. V chuti úplně suché s pěknou kyselinou, ovocem s přesně trefenou zralostí, elegantní ovocné projevy s počínající nazrálostí. Zadní etiketa zmiňuje vápencové podloží vinic a elegancí skutečně připomíná burgundské Pinoty. Samozřejmě má ohnivější projev (ale jen 14% alkoholu), plnější tělo (než Pinoty) a přesně odměřené, ale stále ještě výrazné taniny. Bohužel první noc mám pokoj bez chladničky, ale až se na další dny přestěhuju do pronajatého bytu s kuchyní, budu v COOPu ještě jednou hledat Chianti od Verrazzana. Teď večer je to 93 bodů / 100, na příliš ohřáté Chianti ze supermarketu za 370 kaček je to super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *