Cenově přijatelný burgundský Pinot

BLOG P1230228 Antoine Bouthenet

Nechci si stěžovat, protože mám s vínem krásnej život, ale trochu si zažbrblám: před týdnem jsem z dovolené přivezl pro sebe krabici Pinotů z Maranges od Marka Boutheneta. Měla to být soukromá vánoční zásoba, ale kamarádi si odnesli už tři lahve ze šesti a já po týdnu otvírám první lahev pro sebe, dokud je ještě čas. Jinak by na mě nezbylo :o) ale beru to jako dobré znamení, že do Burgundska pojedu znova a Pinoty z Maranges letos ještě jednou přivezu. Vánoce nepočkají :-)  

P1200998 Maranges Hill

Před dvěma týdny jsem s Antoinem Bouthenetem domlouval, že od něj vykoupím zbylé lahve Crémantu z marangeského Pinotu, Crémantu, který pro Bouthenetovy vyrábí asi nejuznávanější burgundský sektář (= výrobce sektů) Louis Picamelot. Při tom domlouvání jsme taky přechutnali nově nalahvovaná vína, konkrétně Maranges Premier Cru Les Loyères a La Fussière 2013. Loyères pro mě byly málo plné v těle a hodně taninové, což je kombinace která slibuje pár let archivace. La Fussière 2012 jsem měl v dubnových Burgundských bedýnkách a stále si myslím, že to byla ovocná pecka za skvělou cenu. La Fussière 2013 měly v dubnu ještě hodně taninů, viz poznámka o Loyères. Při červencovém povídání ve sklepě jsem už měl Fussière 2013 za výrazně vyzrálejší a méně taninové, než bych očekával, tak jsem si k objednávce Crémantů přidal krabici pro sebe.

P1240134 Maranges Fussiere 2013 Bouthenet

Maranges Premier Cru La Fussière 2013, Domaine Marc Bouthenet

Střídmá ambaláž a vytknul bych jen lepený korek z drti. U takového vína je to trochu degradace, ale když uvážím cenovou úroveň v Maranges a co dokáže s cenou udělat pevnější kartonová krabice nebo celokorek, tak už mi to vlastně vůbec nevadí. Za padesát kaček navíc v koncové ceně mi to prostě nestojí. Ve skleničce je plná ovocná rubínovka se švestkovo-višńovým odstínem, světlá leč důrazná. Ve vůni zřetelně švestky a kyselé višně s dřevitostí a mineralitou. Koncentrované a intenzivní, jak odpovídá deklaraci Premier Cru, a když si čtu vlastní poznámky z dubna, tak ta hutnost a ovocná naleželost tam pořád je. To je právě Fussière, řekl mi k tomu Antoine. V chuti dobrý nástup kyseliny, v těle zase zralé švestky, na rozdíl od degustace ve vinařství ještě výrazně pichlavé taniny, lehce minerální závěr a dlouhá dochuť. Koncentrované, důrazné, ještě trochu zavřené. Po dvou degustacích v dubnu a v červenci můžu srovnávat a tipuju, že v říjnu bude úplně vyzrálé. Zase připomenu apelace Santenay a Chambolle-Musigny, kterým se ovocitostí a žensky jemným projevem blíží.

Jestli chcete burgundský Pinot za dostupnou cenu, Maranges jsou první volba.

Z burgundské dovolené jsem nepřivezl novou pinotovou bedýnku, ale dva Crémanty, z Chardonnay a Pinotu Noir, do sektové půlbedýnky. Ten třetí je z ryzlinku, 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt trocken. Objednávejte aktuální Komunitní bedýnky s ryzlinkovým, šardonkovým a pinotovým sektem a naslouchejte šumu!

2 thoughts on “Cenově přijatelný burgundský Pinot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *