Domaine Chêne sídlí na křižovatce mezi obcemi La Roche Vineuse, Berzé La Ville a právě Milly Lamartine. Nejvíc se mi od nich líbila vína zcela bez dubu, nerezová, a nezjistil jsem, jestli dub v názvu je mission statement nebo jen jméno někoho z majitelů. Už jsem na blog vypustil komentáře ke dvěma jejich vínům (tady a tady), ale musím nerad přiznat, že některá jejich vína (hlavně vína z barikových sudů) na mě působila úplně jinak v tropickém letním Mâconu a jinak o týden později doma (ne že by noci byly chladné jako v Limonádníkovi, to vůbec ne). Absolvoval jsem s vinařstvím dvě průřezové degustace v dubnu a v červenci s rozdílnými dojmy. Doma se červencové nadšení prozatím trochu vytratilo, ale strohé kamenité Milly Lamartine se mi stále líbí.
Mâcon – Milly Lamartine 2014, Domaine Chêne
Plná citronovově žlutá až zlatavá barva, ve vůni citrusy, meloun, maličko koření a kvasnicových aromat. V chuti výborná kyselina, lehce připomínka kvasnicové naleželosti, v ovoci důrazné citrusy a žluté ovoce, plné a vybalancované. Můj dojem je vynikající zralost v ovoci – ani nedozrálé, ani přezrálé, přesně akorát. Zajímavost: stoprocentně odbouraná jablečná kyselina, přesto je v kyselině dostatečně důrazné. V ovoci je to prostě hodně důrazné, ale čisté (žádné tropické ovoce, spíš užší sortiment a připomínka mâconských kamenitých vinic), díky tomu by mohla být Milly Lamartine pro většinu konzumentů hodně přitažlivá a díky kyselině a koncentraci by měla pár let vydržet ve formě.
Z mâconského výletu jsem nepřivezl novou bedýnku, ale dva Crémanty. Ten třetí, 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt trocken jsem právě vyprodal a čekám na dodání nového ročníku 2013. Objednávejte aktuální Komunitní bedýnky s ryzlinkovým, šardonkovým a pinotovým sektem a naslouchejte šumu!