Cave de Ribeauvillé na Jiřáku

Dan Brož

Ve čtvrtek 27. listopadu pořádal Daniel Brož ve sklepě kavárny na Jiřáku průřezovou degustaci alsaského vinařství Cave de Ribeauvillé. Záminkou pro otevření asi dvacítky lahví bylo, že chce začít jejich vína dovážet, ale sortiment je tak široký, že musí z mnoha produkčních řad a sedmi odrůd vybrat jen několik málo vín.     
Ribeauvillé degu design
Byl jsem zvědavý, protože jsem vinařství několikrát navštívil, naposledy letos v srpnu.
Popravdě ale znám jen jejich designovou degustační místnost o velikosti fotbalového hřiště, k vínům jsem během návštěv žádný nadstandardní vztah nezískal. Možná mě trochu mátla image vinařství: je to družstvo (mimochodem nejstarší ve Francii, založené roku 1895) se 40 členy a 265 hektary vinic. Podle webu je členy družstva stále 40 původních rodin / majitelů, nikdo neubyl. Ribeauvillé je jedna z nejznámějších alsaských vinařských obcí, ale v samotném Ribeauvillé se družstvo prezentuje hlavně odkazy na Martina Zahna, středověkého rytíře, který stál u počátků ribeauvillského vinařství a podle něhož nese jméno nejvýznamější družstevní vinice (Clos du Zahnacker) a všudypřítomnými symboly Krysaře (na spodní fotce socha v městském parku, jen pár kroků od sídla družstva).

P1170260 Krysař Ribeauvillé

Nebudu sem přepisovat všechny poznámky z degustace, vyberu jen některá vína. V základní řadě měl Daniel Brož často několik několik variant (zaujaly hlavně košer vína, o tom později), ale v některých případech bych sám vybíral jiné ročníky. Základní odrůdová vína byla čistá a technicky dobrá, ale vzhledem k technologii výroby (nízkoteplotní kvašení v nerezu) je výhodnější vždycky poslední ročník. Začali jsme Pinoty a soukromě jsem si potvrdil dohad z letošních prázdnin, že se alsaské Pinoty za poslední roky zlepšily. Základní Pinot Noir 2013 bylo lehké pitelné víno, čistě provedené a osvěžující, a dál už záleží jen na ceně :o) Pinot Noir 2013 košer je plnější, výrazně ovocný a extraktivnější, v porovnání s předchozím asi jako poctivá olejomalba proti akvarelu.

P1180894 2x PN 09

Pinot Noir 2009 Vieilles Vignes měl pěknou ovocnou nazrálou švestkovou vůni, plnou likérovou chuť, sametově hladkou a kulatou, až do jahodového a švestkového kompotu. Moc pěkné. Pinot Noir 2009 Rodern (takže původem z jediné vinice) s ovocnou vůní působil mladším a svěžejším dojmem a zřetelnou individualitou. Pěkná kyselina, ovocná, svěží a spíš jednoduchá chuť. Dal bych přednost starým keřům, ale  všechny čtyři Pinoty byly zajímavé.

Ze základních bílých vín byl asi nejzajímavější Pinot Gris 2013 s mydlinkovou a ovocnou vůní, v chuti lehký a ovocný, skoro suchý s dobrou kyselinou. Ovocné chutě jdou až do sušených meruněk a ananasů, v závěru se objeví mandle. Ze dvou Pinotů Blanc 2012 byla zase lepší košer verze, plnější, hladké a seriózní víno. Líbil se mi i dobře pitelný Sylvaner 2012 ze starých vinic.

P1180913 RR Silberberg

Základní ryzlinky zůstaly ve stínu vyšších řad. Už Riesling 2013 Silberberg byl pěkný: s typickou vůní, ve které se do komplexního ovocného projevu míchal mokrý hadr, s parádní kyselinou v chuti, jadrný ryzlink s příjemným projevem zralého ovoce (meruňky). Jedna výhrada: chuť je kratší a nástup chuti je lepší než průběh.

P1180900 RR Kirchberg

Riesling Grand Cru Kirchberg 2011 je velké víno: ve vůni petrolej a kůže, zřetelně břidlicový charakter. V chuti citrusy (grepy), pěkná kyselina, výrazný zbytek cukru a herbální projev sušených bylinek. Velikonoční Riesling Grand Cru Osterberg 2011 byl ještě drsný a nesrovnaný, ale už teď výrazný a velký. Ve vůni ovoce a mydlinky, v chuti koncentrované s ovocem, kořením a mydlinkami, olejovitě plné, v závěru sušené byliny.

P1180910 Clos du Zahnacker

Clos du Zahnacker 2010 je ribeauvillská specialita. Na stejnojmenné vinici roste Gewurztraminer, Pinot Gris a Riesling společně, a společně se taky sklízejí, kvasí a vyzrávají. Mohutné víno se 14,5% alkoholu, omamnou vůní, sladkou chutí s výraznou kyselinou. Mnohovrstenaté a proměnlivé, s travnatým závěrem, velké víno naprosto mimo běžné kategorie.

Vína jsou to pěkná, v základní řadě jen technicky dobře provedená a čistá, ve vyšších kategoriích mnohem zajímavější. Při několika návštěvách ve vinařství jsem měl dojem, že cenová úroveň je trochu vyšší, ale náš hostitel byl při odhadech prodejních cen poměrně optimistický. Budu rád sledovat, za jaké ceny se podaří zrealizovat dovoz do Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *