Beaujolais est arrivée!

960 Durette vesnice

Dobrá zpráva pro několik desítek čtenářů, kteří se přihlásili do božoléských bedýnek: Beaujolais přijelo! Jednání s vinařstvím proběhlo nečekaně rychle. V pátek přišlo potvrzení, že platba proběhla a můžeme naložit víno. Volal jsem dopravci a dozvěděl se, že v Beaujolais je 10 stupňů nad nulou a v noci bude (plus) pět. Druhý den ráno jsme vykládali a v Čechách bylo nad nulou. Zase měl pan Sklenička kliku!  

BL P1400467 Crémant

Crémant de Bourgogne NV, Chateau de Durette
Na loňskou degustaci do Prahy Marc Theissen Crémant nepřivezl, ale nakonec jsem objednal naslepo. Řekl jsem si, že krabice Crémantu navíc se vždycky vypije a cena není nijak závratná. Crémant jsem nakonec otevřel jako první ze 12 lahví přivezených teď z Régnié. Jednak se hodí na oslavu (že to všechno vyšlo a víno přijelo) a jednak ze zvědavosti.

Středně plná světlá žlutá barva a vytrvalé drobné perlení. Ve vůni hlavně jablíčka a zralé žluté ovoce, nejspíš zralejší Chardonnay a lehce oxidativní zpracování. Větší sudy nebo kvašení v otevřených kádích. V chuti potvrzení vůně, důrazně jablíčkové (oxidativní) chutě. Úplně suché, zpočátku hodně strohé a působící dojmem nevyzrálého ovoce, postupně se jablíčkové tóny víc prosazují a s nimi střední plnost a lehce minerální projev v závěru. Nic světoborného, hodně jednoduchý sekt, ale čístý, šardonkový a bez výhrad (když nechci znova zdůrazňovat jednoduchost).

Čistě technicky vzato, za 330 kaček bych rád dostal něco lepšího ve smyslu struktury a vrstevnatosti, víc zábavy a ne jen krátké svezení na kolotoči. Ale je to Burgundsko s aktuálními vysokými cenami a je to technologicky bezvadně zpracované, takže nakonec docela dobrý.

BL P1400444 Fleurie

Fleurie En Voluet 2017, Chateau de Durette
Nejlepší poznámky (= nejpochvalnější) jsem měl u dvou vín, jedno z nich bylo Fleurie, takže to byl nakonec jeden z nejsilnějších argumentů, proč ze všech vinařství na světě přivézt právě Durette. Hned k obědu šlo pod vývrtku. Od první degustace je to už osm měsíců a v klidu domova se vína často jeví úplně jinak, než při degustaci nastojáka s vinařem. Napětí po první doušku opadlo s úlevou, je to dobrý!

Fleurie má v Beaujolais pověst královny deseti místních apelací ve smyslu karetního pořádku. Králem je tradičně Moulin à Vent, Fleurie mu šlape na paty  s imidží ovocných vín s ženským charakterem. To jsou samozřejmě jen dodatečné konstrukty, které nic nevypovídají o konkrétních vínech. Takže zpátky na zem k čerstvě nalité skleničce Fleurie En Voluet.

Především má jásavou, zářivou a veselou barvu, teče do sklenky jako příslib něčeho moc dobrého. Rudá barva s nepatrným fialovým odstínem jako barvy drahých růží. První vůně byly hodně selské až stájové, ale bylo to jen pár hodin po dopravě z Francie a vyložení palety. Po chvíli v otevřené lahvi květinové a masité s červeným ovocem. V chuti výrazná kyselina, červené ovoce tak akorát zralé a trochu zavřený projev. Hodně komplexní, minimálně taninů a přes poznámky o zavřeném projevu bych to komentoval jako přísliby ovocné bohatosti. Středně plné, krásně uměřené a v žádném ohledu ne přestřelené, včetně pěkné koncentrace. Krásná kyselina a celkově parádní břidlicově ovocný projev se slaným minerálním závěrem a 13% alkoholu. Měl jsem pro sebe vzít dalších pět krabic!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *