Bezvadně nazrálá základní burgunda

P1310676 BHCB 2014
V úvodním článku o burgundské bedýnce jsem propagoval hlavně ročník 2015, ale při domácí kontrolní degustaci mě nejvíc bavilo Bouthenetovo základní Hautes-Côtes de Beaune 2014. Pro jistotu jsem to překontroloval ještě několikrát a další lahve můj dojem potvrdily. Pobavila mě víkendová návštěva, kterou víno taky nadchlo. Vyjádřila to asi následovně: Jak jsi proboha našel tak skvělý víno? A to se prosím ptala na víno, které jsem poprvé přivezl poprvé už v roce 2009 a mám ho v bedýnkách už počtvrté. O výrobci píšu někdy od roku 2008. Jak jsem ho tak najednou našel? Tak jsem návštěvu odkázal na Skleničkův blog: najdete tam všechno, co o víně potřebujete vědět :-)  

P1200575 Antoine Bouthenet

Moje nadšení ještě zvyšuje, že víno je v optimální zralosti, těsně před vrcholem. Čím dál víc si uvědomuju, že jsem asi 90% svých burgundských Pinotů vypil předčasně. Nezralých, plných tříslovin a málo harmonických. Souvisí to s vysokými cenami, nabídkou a poptávkou, ale výsledek je nakonec smutný: burgundské Pinoty v optimální zralosti potkávám zřídka, tentokrát navíc za ještě snesitelnou cenu.

P1310673 BHCB 2014 Bouthenet

Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune 2014, Marc Bouthenet
Plná temnější rubínová barva, robustní a ohlazená pinotová vůně s ovocem (švestky a višně), lesními vůněmi (včetně pryskyřice), herbálními aromaty a zemitostí. V chuti už ohlazená švestková kyselina, zrale ovocné, jehličnatý les a trocha lékořice. Jako vždycky má vyšší koncentraci, robustnost a spoustu ovoce, příznak toho, že pochází ze staré vinice s nízkou úrodou. Navíc je víno tentokrát těsně před vrcholem, dokonale nazrálé a připravené k pití. Závěrečné třísloviny jsou ještě znát, ale už se vytrácejí a neruší. Myslím, že díky nim bude víno výborné nejmíň do konce roku a nejraději bych ho hned dokoupil.

Tohle je příklad toho, čemu říkám dobrá koupě: vynikající víno, které kvalitou překračuje očekávání, ale cenou se drží zpátky. Všichni to hledají, ale podobné objevy nejsou časté, protože velké vinařské regiony už jsou dobře zmapované.

Některá vína z aktuální burgundské bedýnky už docházejí. Pokud jste se právě vrátili z hor a chcete se přihlásit o burgundské Pinoty, teď je ta nejlepší chvíle. V úterý ráno přihlášky uzavřu a objednám víno. Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *