Vermentino a Sangiovese z toskánské cesty

Další obětí letních veder v Toskánsku bylo opět Vermentino! Tentokrát supermarketový úlovek z COOPu. Jel jsem na výlet krajinou (na horní fotce Campiglia Marittima) a zapomněl si vzít s sebou vodu. To je v poledních teplotách 34 stupňů zřejmá chyba. Zastavil jsem pro minerálku a při bloudění obchodem jsem si uvědomil, že žízeň budu mít i večer. Stálo mě to pět minut vybírání, chtěl jsem bílé a nemohl si vybrat. Nakonec rozhodlo, že 1) Vermentino a 2) téměř neznámá denominace Colli di Luni.  

Jestli si správně vzpomínám, Vermentino z Colli di Luni přivezlo do Prahy jedno nebo dvě vinařství na B2B degustaci někdy v květnu 2012. Jestli se pletu, tak viz výše, jde o „téměř neznámou denominaci :-)“ Téměř nic o ní nevím, matně si vybavuju, že Colli di Luni má zahrnovat Vermentina z pobřeží Tyrhénského moře od Janova na severu až někam po Massu a Carraru. Při výběru pomohlo 12,5% alkoholu, v polici bylo asi deset Vermentin, ale vesměs s vyšším alkoholem. Píšu to bez ověřování Googlem, jestli se pletu, tak pomáhej Pán Bůh a případné hodnocení berte s rezervou.

Lunae 2020 Vermentino Colli di Luni DOC, Lunae Bosoni
Klasická ambaláž s bordeauxskou lahví, šedou etiketou a drceným korkem, cena asi 11 EURO. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva. Hned po otevření s drobným perlením, jak se uvolňoval rozpuštěný kysličník uhličitý, po hodině naprosto čiré. Na nose typická odrůdová vůně, citrusovo – jablečno – melounová, středně + intenzivní, s lehounkým kořením jako jablečná jadýrka. V chuti pěkná citrusová kyselina s jablíčkem, slušná svěžest, ovocný projev s dobrou balancí mezi redukcí a oxidací. Tedy odhadem je to vyrobeno v nerezu s delším ležením na kvasnicích, není to přehnaně reduktivní, naopak se chuť stáčí k jablíčkům. Středně až hodně plné, jinak bez překvapení :-) Má odrůdový charakter, harmonii, zajímavý závěr s lehkým kořením. Vlastně se mi to docela líbí a jako náhodnou volbu k pizze si to můžu pochválit, ale je to spíš perfektně udělaný supermarketový výrobek. Především kvůli plnosti chuti a lehké jablečné kořenitosti v závěru, víno nemá lehkost a překvapení. Ale překvapení je přesně to, co ze supermarketu nechcete :-)

Pergolaia 2014 IGT Toscana, Caiarossa
Caiarosse jako vinařství jsem za změnu postupu výroby nedávno naložil, tak tentokrát se pokusím na Pergolaie najít něco dobrého. O ročníku se možná ještě dozvíme pár zajímavých věcí… sám jsem měl velkou slabost pro Vino Nobile 2014 z Gracciana a podobný příběh vyprávěli i v Caiarosse: v tom strašném roce pršelo (to z pohledu Čecha vypadá zábavně!) a vinařství se rozhodlo „nevydat“ vlajkovou loď Caiarossu. Díky tomu některé hrozny (mošty) nakonec skončily v nižších vínech, jako je právě Pergolaia. Vždycky jsem varoval domácí vinaře, aby nezačínali soutěžit v biodynamice s Toskánci. Bývalý ředitel Caiarossy kdysi napsal, že „ve vegetačním období pršívá jednou měsíčně, obvykle kolem patnáctého v měsíci.“ V roce 2014 jsem v Itálii asi vůbec nebyl, ale z toskánských dovolených si pamatuju, že obvykle jeden den propršel (lilo celý den, laickým odhadem 30-40 mm srážek) a zbylých 13 dní bylo azzurro bez mráčku a třicítky se setrvalým větříkem. Prostě počasí v Toskánsku je fakt trochu jiné než v Česku, i pokud jde o vinaření. Žádný dům, ve kterém jsem kdy v Toskánsku bydlel, neměl střešní izolaci.

Ambaláž: i základní Pergolaia má celokorek, jinak je to klasika (viz fotka). Ve skleničce je středně temná rubínovka, na nose ovocná a hlavně kořenitá vůně. V poslední době mívám podezření, že podceňuju intenzitu vůně a chuti, jako bych se bál vyšších hodnocení. Tentokrát jasně vysoká intenzita, s časem vystupuje griotkový tón a sud. V chuti úplně suché s výraznější kyselinou, plné, se zralým červeným ovocem, kořenité. 13% alkoholu. Při ohřátí se kořenitost projevuje ne středozemsky, ale nezrale až zeleně, takže je lepší snižovat teplotu. Je mi líto staré dobré lehké Pergolaii s krátkou macerací slupek, ale Pergolaia 2014 je taky zajímavá. Na jednu stranu je to ze špatného počasí a tedy z nouze, na druhou stranu z ní preciznost udělala zajímavé víno. Za sebe by mohlo být lepší ještě za dva tři roky, kyselinu i koncentraci na to má.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *