Výborný ryzlink z rakouského Kamptalu

Pokračování včerejšího reportu o nákupu vína v MAKRO. Po nedávné dobré zkušenosti se základním Veltlínem Schloss Gobelsburg jsem sáhl i po ryzlinku. Zase s (vkusnou) nálepkou připomínající 850. výročí vinařství. O vinařství jsem se tady už zmiňoval nejmíň dvakrát, takže pojďme rovnou na degustační poznámky.

2020 Kamptal DAC Riesling, Schloss Gobelsburg

Ze starých poznámek vidím, že etiketa se proměňovala, ta současná dobře odráží zmíněné výročí, je laděná do klasicizujícího designu a dvě osmsetpadesátky s tím ladí. Hyzdí to jen ze zákona povinná nálepka českého dovozce s důležitými údaji typu „obsahuje syřičitany.“ Kdyby to bylo něco platné, rád bych se přimluvil za zrušení této hloupé povinnosti.

Ve skleničce je středně plná citronově žlutá, na první pohled hodně nápadná barva (na ryzlink 2020). Na nose středně intenzivní, velmi kultivovaná, harmonická ovocná vůně s citrusy a jablky, po rozmíchání se přidá meruňková a broskvová krása. V chuti je to podobné, s podchlazením citrusové a minerální, ale s ohřátím a rozmícháním vystoupí krásně čisté ovoce, především typické meruňky, ale najde se i jablko. Vše podpořené pěknou kyselinou, v ovoci málo vyzrálé, utržené tak akorát těsně před vrcholem zralosti. 12,5% alkoholu, v těle středně plné až plnější, prostě na základní ryzlink je toho dost, ale všechno sladěné a příjemné. Vzhled i vůni jsem vychválil, a říká se, že když ve stobodovce dáte plný počet bodů za vzhled a vůni, tak už se nevyhnete devadesátce. Kdybych musel bodovat, tak bych se těžce rozhodoval mezi 89/90. Na devadesát mi chybí trochu kyseliny, ostří a osobnosti, ale dobře se pije a líbí se mi moc. V MAKRO 278 Kč, za mě výborná koupě.

Pozor, reklama: nové Skleničkovy bedýnky přináší toskánské Carmignano, směs Sangiovese a Cabernetu Sauvignon z vinařství Fattoria Ambra. Vína nabitá sluncem a historií! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady. Přihlaste se, než to zakážou :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *