Zpátky ke kořenům, taste PETky


Loni v září jsem tady psal, že se v toskánských vinotékách běžně prodává sudovka (vino sfuso, kdybyste chtěli nakupovat) v cenách od 2,50 do 4 EURO. Koupil jsem několik vzorků a nebylo to nic pozoruhodného. V pátek jsem zajel do prodejny Školního statku Mělník, vyhlášeného producenta ryzlinků, milerek, vavřinečků a dalších typických mělnických odrůd. Chtěl jsem pár vín nového ročníku, koupil jsem milerku 22 a sylván 20 a řekl si o degustaci sudového ryzlinku. Byla to aromatická bomba, moc se mi líbil a odnesl jsem si petku, 1,5 litru za 126 kaček (6 Kč je za obal). Kam se hrabou toskánské sudovky! Mimochodem ve čtvrtek večer jsme byli s kamarádem v Praze na pivu. Půl litru desítky za 50 Kč, narvaná hospoda a všichni se vesele překřikovali. Kde je ta krize, o které všichni mluví?  

Už jsem to psal na Facebooku: není to ten nejlepší ryzlink, co jsem letos ochutnával, ale poměr kvality a ceny je nepřekonatelný. Obsluha v prodejně si nebyla jistá ročníkem (2021 nebo 22, já tipuju 21), ale jinak to bylo super. Vynikající, zářivě žlutá barva, výrazná aromatika (=příjemná a intenzivní ovocná vůně). V chuti slušná čistota, ovocný projev. Pěkná kyselina (neřeže krk, ale je výrazná), hodně suché (pocitově úplně suché, ale víno má lehké a ne úplně prázdné tělo, takže asi pár gramů zbytkového cukru má), citrusový projev je jinak dost strohý s lehkou minerální stopou, jak se na Mělník a Školní statek sluší. Technologicky to vypadá na nerezovku s krátkým lisováním a rychlým odkalením moštu, celkový projev je hodně ovocný a jen při ohřátí je patrná stopová hořčinka v závěru. Projevem jasný Mělník, poměrem kvality a ceny (litr sudovky za 80 Kč, přepočtem mi vychází lahev za 60 Kč). Cenově bez konkurence, ale bez ohledu na cenu je to velmi slušný ryzlink.

Müller Thurgau 2022 polosuché zemské, Školní statek Mělník
Milerka z tratě Neuberská, tentokrát s celou ambaláží. Ve skleničce je bledá slámově žlutá barva, ale ta je pro mladou milerku typická. Na nose svěží, poměrně plná a středně intenzivní vůně květin a žlutého ovoce, v chuti plnější s poměrně výrazným zbytkovým cukrem. Citrusy, žluté ovoce, svěžest. Cukru není přehnaně moc, ale je znát a dělá víno hodně plné. Podle analytických dat je to 6,3 gramu kyselin a 13,2 gramu cukru při extraktu 23 gramů, ale pocitově je kyseliny málo a chybí. Alkohol 12% a pocitově nijak nevyčnívá. Myslím, že by vínu prospělo prokvasit o 18 gramů cukru navíc. Svěžest má, ale klasické projevy odrůdy nenacházím, celkově je to málo výrazné až mdlé. Cena asi 180 Kč.

Sylvánské zelené 2020 zemské, Školní statek Mělník
Zase Neuberská trať a analytická data ukazují na suché, leč hodně zralé víno: extrakt 24,4 gramu, kyseliny 6,6 a cukr 0,5 gramu čili nic. Alkohol 12%. První dojem je, že škoda těch dvou roků. Tohle bych chtěl pít mladé neboli chtěl bych ročník 2022. Podrobněji: středně plná zářivá citronově žlutá barva, ve vůni citrusy, odeznívající svěžest a lehká nazrálost. V chuti slušná kyselina, citrusy, travnaté tóny a obecně malá ovocná zralost, kamenitá nebo vápencová mineralita, strohý projev (ale čistý a žádný zbytkový cukr mi nechybí, je to precizně vyvážené i s 0,5 gramu zbytku). Jen to postrádá mladickou energii a svěžest. Asi jako moje oblíbené manšestrové sako, které stále rád nosím, i když ho mám už asi sedm roků, ale na první rande bych si vzal radši něco novějšího. Viz výše, chci ročník 2022. Cena ve vinařství 190 Kč.

Snad to nikdo nebude brát jako dehonestaci, když u bílých vín z nerezového tanku dávám přednost mladým ročníkům. V pohárovém utkání se Sylvánem by milerka prohrála o třídu na vyšší cukr a nevýraznost. Ve finále Sylván – Ryzlink by u mě i bez ohledu na cenu vyhrál ryzlink. Svěžestí a až opulentní aromatikou, u bílých nerezovek to prostě mají starší ročníky těžké. U vín Školního statku Mělník je obdivuhodná čistota vín a preciznost zpracování, ale jestli si můžu rejpnout, tak slabinou je prodej a distribuce. Sylván 2020 a ryzlink 21 měly být už dávno prodané a místní štamgasti se měli zavlažovat ročníkem 2022 se všemi atributy svěžesti a přitažlivosti mladého ročníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *