Základní Vernaccia do tropického počasí

BL P1420415 Vernaccia 2018 a sklenka

Jestli si myslíte, že v pondělí bylo horko, tak nevíte co to je rozvážet po Praze toskánské víno :-) Dříve jsem si myslel, že když se ručička na ukazateli teploty motoru dostane do červeného pole, musím auto zastavit a motor vypnout. Pak mě někdo z internetu poučil, že to je úplně blbě, protože se tím taky vypne čerpadlo chlazení a motor se dál ohřívá. Nejlepší je jet dál a pustit naplno topení v kabině! To odvede přebytečné teplo z motoru a jeho teplota rychle klesne. Dobrý řidič proto s sebou vozí lahev chlazené minerálky :-) Šťastnou cestu!

Jak jsem už avizoval v prvním odstavci, Vernaccia i ostatní objednávky jsou už u adresátů nebo na cestě. Kdo během úterý nedostanete zprávu z Uloženky nebo DPD, napište mi! Pro trpělivé čtenáře mám zápisky z degustace základní Vernaccie.

BL P1420443 3 etikety na slunci
Vernaccia di San Gimignano 2018 DOCG, Podere Canneta
Technický popis je jednoduchý: typická světle žlutá, téměř citronová barva. Na nose citrusy, mokrý kámen, luční květiny. Místně typické, vyvážené, jemné, málo až středně intenzivní. Technický popis vzdáleně připomíná pálavské vlašáky, ale raději z toho nic nebudu vyvozovat. V chuti vynikající kyselina, tenké až středně plné tělo, citrusy a nezralé žluté ovoce, hned zatím závěr s kamenitou mineralitou. Svěží pití, a jestli jste pokládali moje doporučení párovat Vernaccii s pizzou (konkrétně s odloženými spálenými kůrkami v tropickém večeru) za pomluvu, tak teď doporučuju vyzkoušet!

Část druhá, soukromé dojmy. Na odrůdu mírně nadprůměrný ovocný projev, a přes plnější ovocný projev stále parádní kyselina. Nástup kyseliny a ovoce je trochu ostrý a myslím, že měsíc nebo dva odkladu vínu prospěje. Na druhou stranu, je to jednoduché víno školené v nerezu a schovávat ho do příštích prázdnin je něco co bych pojmenoval jako „přetahovat archivaci za zenit.“ Rád bych se přesvědčil o opaku, ale potíž s Vernaccií je v tom, že zatím se mi vždycky podařilo vypít všechny lahve do Mikuláše.

Nebudu tvrdit, že Vernaccia má z bílých odrůd v Toskánsku (nebo v Itálii) nejlepší kyseliny, ale smekám a jásám, že se Stefanovi Grandimu podařilo v horkém roce 2018 uchovat ve víně tak parádní kyseliny a svěžest.

Kdo se v aktuálních tropech chcete osvěžit vínem, aktuální nabídka je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *