Výborná šumivka z Alsaska

P1170278 Geschickt Aurélie

Fréderic Geschickt sklízel ocenění za svoje sekty už když jsem byl v Alsasku v roce 2006 poprvé, ostatně díky tomu jsem ho tehdy v Ammerschwihru vyhledal. Letos jsem si našel hotel v Ammerschwihru kvůli návštěvám v Mittelwihru a Hunawihru, ale nějak mi to secvaklo a napsal jsem si o degustaci i Geschicktům.       

P1170553 Crémant Rosé Geschickt Label

V roce 2006 jsem o jejich biodynamickém zaměření nevěděl. Nevím ani, jestli je jejich demeterovská certifikace mladší, pamatuju si jen alsaské poledne na rozpáleném ammerschwihrském náměstí a několik ochutnaných sektů. Tehdy jsem na oxidativně postavená vína nebyl zvyklý, takže si myslím, že biodynamika přišla do vinařství až později. Soudě podle letošní návštěvy jsou vína nejen biodynamická, ale taky výrazně oxidativně postavená. To znamená nejen bez přidané síry, ale taky s přístupem vzduchu během vyzrávání ve sklepě – hranice pro přijetí takového postupu je individuální, u některých tichých vín u Geschicktů mně to vadilo. To ale rozhodně nebyl případ dnešního sektu.

Crémant d’Alsace Rosé Brut, Fréderic Geschickt

P1170566 Crémant Rosé Geschickt

Jediná modrá odrůda tolerovaná v Alsasku je Pinot Noir, tím jsem snad vyřešil odrůdu. Technologie je klasická šampaňská, tedy s druhotným kvašením v lahvi. Barva je slušně výrazná lososová, jak vidno z fotky perlení je výrazné a docela dlouhé. Vůně příjemná, ale poněkud neutrální, nevýrazná. V chuti zase slušné perlení, slabší (odbouraná) kyselina, malý zbytek cukru (podle výrobce úplně suché, ale působí plněji. Zpracování bez přidání síry velí prokvasit dosucha, ale projev vína tomu neodpovídá), příjemně oxidativní projev s širokým chuťovým projevem od třešní a jahod až do nahořklých tónů. Obtížně se mi to popisuje, protože víno má míň kyselin, než bych u sektu chtěl, oxidativní projev je výrazný, ale pije se to nečekaně dobře díky jemnému a harmonickému projevu. 12,5% alkoholu a podle celkového dojmu hodně dobrý seriózní sekt. Rád bych znal data o kyselině, ale pro pití je zas moc nepotřebuju: pije se to dobře!

Žádný Crémant sice v aktuálních alsaských bedýnkách nenajdete, ale bohatě vám to vynahradí Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Pinot Gris, Gewurztraminer a Pinot Noir od Laurenta Scheideckera. Úvodní článek je tady, přihlásit se pak můžete tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *