Vivo 2020, toskánské chlastací Vermentino


Na Querceto, kde sídlí vinařství Marchesi Ginori Lisci, se dívám každé ráno a večer z okna. Vzdušnou čarou to jsou asi čtyři kilometry na druhou stranu údolí Val di Cecina. Objevil jsem je asi v roce 2010 úplně náhodou, ve vinotéce v San Pietro. Prodávali tam sudovku (Vino Sfuso) a točili ji z dvěstělitrových nerezových tanků, litr za dvě nebo tři EURO. Zeptal jsem se, kdo to vyrábí a kromě jména vinařství Marchesi Ginori Lisci jsem navíc dostal i letmý nástin denominace Montescudaio. To bylo v době, kdy Svaz Vinařů rozjížděl kampaň proti sudovce s výborným argumentem, že nikde ve světe si konzument nemůže sudovku koupit, jen u nás. Ty tanky ve vinotéce stojí dodnes, jen v nich už možná je jiné víno…  

Potom jsem začal (experimentálně) dovážet italská vína. Jedním z prvních dovozů byla vína od Marchesi Ginori. Měl jsem to spojené s dětskými prázdninami, zdejší krajina, počasí a lidi se mi moc líbí. Ta vína byla zpočátku trochu hrubá, rustikální, a jemnost nahrazovala robustností, plností. Trochu to souvisí s novými vinicemi. Denominace Montescudaio byla schválená v roce 1999 a většina místních vinic byla vysazená v letech 1999 až 2000. Mladé vinice dávají málo zajímavá vína, a když tuhle vlastnost chcete skrýt, necháte hrozny dobře uzrát a prodloužíte maceraci slupek. Po několika letech vinařství najalo francouzského enologa s praxí v Antinoriho Ornelaie, který zavedl v sortimentu vín systém (když tady máme apelaci, tak bysme měli dělat vína, která odpovídají apelačním předpisům) a po několika letech odešel, asi proto, že mu život na samotě s pár desítkami obyvatel nevyhovoval. Vinařství převzal jeho kolega, italský enolog Lorenzo Tardivo a o obchod se staralo postupně několik lidí. Když jsem tam byl naposledy, asi v roce 2016, měli novou vinici Syrahu a zkoušeli ho přidávat do vlajkové lodi vinařství, vína Castello Ginori. Teď to dopadlo tak, že v Castello Ginori je malý přídavek Syrahu a mají nové víno Poderi Nuovi, čistý Syrah. Všechna vína, počínaje základním Merlotem Campordigno, výrazně zjemnila, ztratila robustnost a často získala navíc cosi jako eleganci nebo ušlechtilost – to hlavně Castello Ginori a Poderi Nuovi. Vína Marchesi Ginori jsem měl v několika skleničkovských bedýnkách, naposled v roce 2015, ale od té doby se hodně zlepšila.

Když jsem připravoval cestu do Itálie, samozřejmě jsem si prohlédl i web Marchesi Ginori. Zaujalo mě tam úplně nové víno, VIVO 2020. Zajet do vinařství byla jen splněná povinnost. Jednak to k nim mám asi deset kilometrů, jednak jsem je několikrát dovezl do Čech. Nejen, že si to pamatují, ale po ročním lockdownu a všemožných omezeních jsou italští vinaři velmi otevření návštěvám a degustacím. Takže jsem dostal degustaci všech vín s výkladem. Večer na zápraží s výhledem na Querceto jsem si otevřel VIVO 2020.

Někdy v roce 2012 zavedl Ken Lenzi do sortimentu Virgolu, tiché Vermentino. Jeho nástupce Lorenzo Tardivo před rokem zkusil dát stranou asi 400 lahví, po vykvašení do nich dolít trochu sladkého nezkvašeného moštu Vermentina a uzavžené korunkou (jako pivo) nechat proběhnout druhotné kvašení v lahvi (podobně jako u klasické šampaňské metody). V sortimentu vinařství, které se prezentuje velmi seriozně, je to velmi nápadná položka :-) ale zřejmě úspěšná, protože slečna Fabiola, která mi vína prezentovala, říkala, že letos bude Lorenzo dělat VIVO znova.

VIVO 2020 IGT Costa Toscana Vermentino Vino Frizzante, Marchesi Ginori Lisci
V čiré lahvi s korunkovým uzávěrem je citronově žlutá barva s nápadným zákalem. Ve skleničce proběhne krátké ale bouřlivé perlení jako u sektu, ale s rychlým koncem. Na nose je to jednoduché Vermentino s lehounkým kvasničním podtónem, v chuti lehce kořenité Vermentino s drobným perlením, tak akorátní kyselinou, suché a lehké. 11,5 % alkoholu. Jednoduché zábavné pití. Už jsem vtipkoval na Facebooku, že ho můžete pít dvěma způsoby. Seriózně, to je nechat kaly sednout na dno a opatrně si nalévat čisté víno zvrchu. Nebo sportovně, to jest zamíchat kaly a rovnoměrně je rozdělit do všech skleniček. Jako řidič už dnes vyznávám seriózní styl řízení, ale při pití podobných naturálních druhotně kvašených úletů mám radši sportovní přístup.

One thought on “Vivo 2020, toskánské chlastací Vermentino

  1. Skvělé čtení. Nebezpečně podporuje cestovatelské pudy. Ginori Lisci jsou vzpomínky na Vaše první bedýnky a i na osobní návštěvu vinařství. Já se tam snad letos zase vydám….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *