Vernaccia z Montenidoli a Novello z Banfi

Vernaccia Tradizionale 2020 DOCG, Montenidoli
„Jdeme zpátky ke staré Vernaccii, v minulosti vinifikované jako červené víno. V minulosti jste museli čekat s otevřením lahve až na podzim, a když víno nebylo dost žluté, přidali jste do něj karamel, aby mělo lepší barvu. I dnes je to bohaté, energické a příjemné bílé víno.“ Tolik komentář vinařství jako varování, protože opis „bílé víno vinifikované jako červené“ je definice oranžového. Vzhled vína skutečně připomíná oxidaci nebo delší maceraci slupek, ale je to stále poctivá žlutá a ne oranžová. Můj toskánský consiglieri Fabio řadí Montenidoli a Panizzi k sangimignanské špičce, tak jsem neodolal.   

Technicky jsou to vápencové vinice s mořskými sedimenty, macerace slupek v betonových tancích. 13,5% alkoholu. Na nose je to středně intenzivní,klidná Vernaccia s mandlovým tónem, v chuti výrazně koncentrovaná, hustá, suchá, s trochu utopenou kyselinou, broskvová a mandlová, s dalšími herbálními tóny. Energická a sebevědomá ano, živá nebo svěží… ne úplně. Slušně dlouhé se zajímavým závěrem, který mi připomíná moře a mořskou vegetaci. Jestli milujete oranžová vína, mohla by se vám Vernaccia Tradizionale líbit. Pan Sklenička oranžády poměrně dobře snáší, ale za 17 EURO ve vinotéce by asi dokázal nakoupit lépe.

Santa Costanza 2021 Novello IGT Toscana, Banfi
Cecinské supermarkety přetékají lahůdkami a hned u vchodu je stojan s mladými víny ročníku 2021. Cenově je to mezi dvěma a šesti EURO. Poslední večer v Toskánsku jsem neodolal a láhev koupil. Nechtěl jsem před cestou domů autem pít víno a očekával jsem, že degustace skončí první skleničkou, po které bude následovat dekantace do výlevky, ale… dá se o tom napsat něco podobného jako o Beaujolais Nouveau – není to hotové „dospělé“ víno, ale je to zábavné pití.

Ambaláž je podobná jako u mladého Beaujolais, dokonce i vzhled ve skleničce bych klidně zaměnil s Beaujolais Nouveau: světlejší rudofialová barva s jemnou opalizací. Na nose červené ovoce „zasyrova,“ šťavnaté a syrové. V chuti suché, středně plné, lehce zemité se zelenými taniny, přesně jako když se napijete nehotového vína z tanku. Převládá ovoce (švestky, třešně,višně), lehký taninový závěr, jednoduché pití. 13,5% alkoholu a samozřejmě i díky alkoholu, čím víc vypijete, tím lepší bude finální dojem :-) Odhaduju rychlé kvašení v nerezu nebo betonovém tanku a hrozny, které neprošly tříděním pro nějaké seriózní víno. Moje lahev stála asi 5,50 EURO. Ve vedlejším regále se za tu cenu najdou serióznější DOC jako Morellino di Scansano nebo bílé Vermentino, Pecorino nebo Verdicchio. Každý den bych Novello pít nechtěl, ale pro jednou je to dobrý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *