Veltlín od Habánů

Další objev z výsledkové listiny soutěže Prague Wine Trophy, seřazené podle cen :o) Zlatá medaile pro běžně dostupné víno za 160 korun. Veltlínské zelené 2013 pozdní sběr, Habánské sklepy.

P1180836 Veltlín 2012 PS Habáni

Nalezeno v TESCO, ale možná se vyskytuje i v dalších řetězcích. Šarže 3854. Klasická habánská ambaláž, celokorek. Ve skleničce nazrálá, plná žlutá barva až dozlatova. Ve svěží vůni tráva a bylinky, trochu citrusů. V chuti plnější a úplně suché, nazrálé, s pěknou kyselinou, v ovoci citrusové a meruňkové, zakulacené (asi?) ležením na kvasničních kalech. Typická odrůdová travnatost, výraznější citrusy a mineralita, v závěru jen slabá stopa pepře. 12,5 % alkoholu. Všechno nasvědčuje tomu, že vinař měl vyzrálejší hrozny, než je u veltlínu obvyklé, a udělal z nich plnější a serióznější víno. Čisté, dobře pitelné a za 160 kaček v TESCO příjemné překvapení.

Poznámka pro účastníky portugalských bedýnek: vína jsem už zaplatil a ve čtvrtek mi Lígia Santos psala, že už je dokonce dopravce odvezl. Z Portugalska pojedou asi týden, takže po 1. prosinci bych je už mohl rozdávat. Vydržte!

3 thoughts on “Veltlín od Habánů

  1. Opravdu na habány, musím přiznat skvělý a povedený Veltlín. Dovolím si uvést, že po zveřejnění tu, jsem k němu přistupoval dosti skepticky, ale opravdu mě příjemně překvapil (alespoň v této uvedené šarži)

    1. To jsem rád, že Vás to vyprovokovalo k nákupu :o) Mimochodem radek mi už napsal, že víno zřejmě nevyrobili Habáni, ale jiná fabrika ze stáje Bohemia Sekt, ale to je jiná věc.

  2. Těžko nato něco rozumného dotat k tomu kdo je vlastně ten tvůrce. Mohu jen říci (tu napsat), že tohle je povedený kus, který se jen tak v této cenové hladině neobjevuje. Odoláva a je pitelný při nízské i naopak vyšší teplotě, není rušivý, nebo jinak extrémní, velmi flexibilní víno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *