Dva Pinoty z Gevrey

P1200501 Michel Guillard

Michel Guillard byl jeden z vůbec prvních vinařů, které jsem v Burgundsku navštívil. Bylo to v dubnu 2005 a měl jsem kliku, protože jsem byl ze všeho vyjevený a o Burgundsku věděl jen pár hloupostí vyčtených k knih. Největší klika spočívala v tom, že jsem při náhodných potulkách po Gevrey narazil na vinaře, jehož vína se mi dodnes líbí, a kterého asi ani není možné objevit jinak, než že náhodou zabloudíte k jeho dveřím a zazvoníte. Michel Guillard je totiž kovaný tradicionalista.     

V jeho případě nespořívá tradicionalismus jen ve způsobu práce na vinici a ve sklepě, o tom ostatně mnoho nevím. V roce 2006 nás vzal do sklepa a ukázal, jak co dělá, ale o tom nejlíp mluví jeho vína. Ovocitá, pitelná, bez příliš důrazných taninů, občas s lehkými stájovými aromaty (stáj jsme neměli, ale děda měl višeň hned vedle slepičího dvorku:). myslím, že už před deseti lety pan Guillard maceroval odstopkované hrozny, aspoň podle mých degustačních poznámek. Stále si pamatuju, jak se vysmál mým (pražskými informacemi pomýleným) dotazům na archivaci jeho vín: Víno se nedělá kvůli archivaci, ale na pití! Guillardův tradicionalismus jde ještě dál: nemá webovou stránku, na otázku po e-mailové adrese jen s úsměvem zavrtí hlavou, prý vůbec nemá počítač. Zpočátku jsem si s ním faxoval, dnes mu telefonuju. Většinou mi telefon zvedne :o) Předpokládám, že s tímhle přístupem vína moc neexportuje a prodává jen stálému okruhu zákazníků. Malý vinař se vším všudy… ale je dobré vědět, že kromě vín pro snoby a světa velkých (=drahých) domén, kam se musíte objednávat dlouho předem a s nejistým výsledkem, existuje i staré Burgundsko s úplně jinou povahou. Jenže kdybych v Burgundsku nezačínal v roce 2005 jako vyplašený turista, asi bych tuhle tvář taky neznal.

Uličky gevrey

Na webu se dočtete, že Michel Guillard společně se sestrou Odette mají necelých 5 hektarů vinic a zajímavou historii. Vinařství založila jejich babička Jeanne Lyonnet, narozená roku 1882, která pracovala v Gevrey jako služka. Provdala se roku 1909, ale manžela Augusta hned na začátku války odvedli do armády. Tvrdě pracovala a šetřila peníze, aby mohla v roce 1913 koupit první vinice. Když se Auguste, přezdívaný Henry IV, vrátil z války, pracoval pro několik velkých vinařství v Gevrey. V roce 1937 si koupili první kousek Premier Cru vinice, Les Corbeaux. V roce 1958 podnik převzala jejich dcera a její manžel André Guillard. Aby se uživili, oba museli mít vedle vinařství ještě druhé zaměstnání. Michel a jeho sestra Odette převzali podnik v roce 1979. I při zběžném povědomí o současných cenách burgundských vinic to zní jako pohádka pro malé děti: chudá služka si střádá franky a kupuje vinice v Gevrey-Chambertinu!

 P1200527 Bourgogne RG 2013 Guillard

Bourgogne Rouge 2013, Guillard

Vybledlá fotka z dubnové degustace na hotelu v Nuits. Ještě mladé víno, patnáct dní po lahvování. Temná rubínová barva, svádivá ovocná vůně (višně) s lehoučkým náznakem selských vůní (honězí bujón-tón v závěru :o). V chuti obligátně suché a guillardovsky chambertinské, višně a čokoláda! To je samozřejmě zjednodušení, měl bych víc napsat o mladosti vína a výhledech do budoucna, o jednoduchosti (základní regionální apelace čili vinice v Gevrey-Chambertin na rovině u silnice RN 74), ale víno se nápadně podobá vyšším Village přívlastkům, jako se dcery podobají krásné matce. Mladé, ještě neohlazené, drsné, nefiltrované (!), lehké, ale výrazně ovocné s čokoládovým tónem v závěru. V začátku je typická zrnitost mladých vín, ale je tam i důležitá koncentrace. Koupit a vypít za rok!

P1210147 Gevrey VV Reniard 2013 Guillard

Gevrey-Chambertin 2013 Vieilles Vignes Reniard, Guillard

Stejný úvod, patnáct dní po lahvování. Temnější rubínovka, důrazná a trochu tajemná ovocná vůně s barikovou naleželostí (zřejmě novější sudy). V chuti povinně suché, ovocité, s náznakem budoucí elegance a jemnosti. Hlubší a jemnější než základní Bourgogne RG, ale zatím jen o odstín a základní Bourgogne je důraznější. Koncentrace je na straně Reniardu, cena nadržuje základní burgundě. Reniard je pití pro zkušené Burgunďany.

Šest burgundských Pinotů v Komunitní bedýnce – čtěte tady!

2 thoughts on “Dva Pinoty z Gevrey

  1. U Guillarda jsem si koupil skvostnou lahev taky někdy v roce 2005. Od té doby buď není doma nebo spěchá na vinici a tvrdí, že se sejdeme kdykoliv jindy. Měl jsem tehdy napoprvé kliku.

    1. To je náhoda, další čtenář, co zná Guillarda! Třeba někdy dovezu jeho základní Burgundu do Komunitních bedýnek, to by se mi líbilo…
      V počátcích blogu jsem měl u některých reportů ze zahraničních návštěv pocit, že kdybych si to všechno vymyslel, tak to nikdo nepozná. Pak mě potěšilo, když se dva-tři týdny po zveřejnění objevil komentář: jsme zrovna v Toskánsku ve vinařství a sjíždíme degustaci, porovnáváme to s online poznámkama na blogu… :-)
      a byl jsem rád, že jsem si ty degustační poznámky nevymyslel…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *