Tři dobré zprávy z Mělníka

P1150665 RR 2011 kabinett ŠSM

Ryzlink rýnský 2011 kabinetní, Školní statek Mělník

Má ještě původní, známou etiketu a sympaticky nízkých 11% alkoholu. Světle žlutá barva, bezovo-medová vůně. V chuti úplně suché s pěknou, neagresivní kyselinou, na rozdíl od vůně má chuť trochu zelený, nevyzrálý projev s citrusy. Pevné, výrazné, s jemnným minerálním závěrem. Pro mě až na hranici v tom, že bych snesl navíc pár gramů zbytkového cukru,  které by víno udělaly příjemnější a plnější. Milovníkům suchých ryzlinků by se tohle víno mohlo líbit, já bych ho asi víc ocenil před rokem.

 P1150569 RR 2012 ŠSM

Myslím, že jsem opomenul napsat o polosladké ryzlinkové novince, tak se zpožděním aspoň stručně. RR 2012 polosladký Pozdní sběr ze Školního statku Mělník je zajímavý. Světle žlutá barva, typická mělnická ryzlinková vůně zjemněná náznakem cukru. V chuti jemná, nepřehnaná kyselina, decentní zbytkový cukr (při podchlazené lahvi bych tipoval spíš polosuché) a výrazná mělnická mineralita. Lípa, bez, žluté ovoce, všechno jen jemně a náznakově. Opuka není břidlice, a spojení minerality s vyšším cukrem působí nezvykle, díky řadě ryzlinků Školního statku si mělnickou mineralitu spojuju se suchým projevem ryzlinku. Jestli je to dobře nebo špatně, to ukáže asi až srovnání se suchým ryzlinkem a případné další ročníky. Příjemné pití s jasným otiskem regionu, ale bez ukvapených závěrů vyčkám na další ročníky. Jestli je nová ambaláž a vlaštovka s polosladkým ryzlinkem znamením, že se věci na Školním statku Mělník daly do pohybu, tak je to dobře.

P1150662 MT 2013 ŠSM

Müller Thurgau 2013 zemské, Školní statek Mělník

Původně už měl být konec, ale nad čerstvě otevřenou lahví nejzajímavějšího vína dopisuju další odstavec a müllerce věštím obchodní úspěch. Od roku 2009, kdy jsem měl v Komunitních bedýnkách předchůdce, MT 2008, podražilo skoro o 30%, ale to uvádím jen pro ilustraci. Podle mého za to může vyšší cena benzinu, vyšší DPH a hlavně vyšší kurz EURO. Obchodní úspěch souvisí s tím, že víno je lehké a živelně pitelné a s dokonalou ambaláží. Nová etiketa si báječně sedla s čirou lahví a bledou barvou vína, to se musí prodávat!

Barva je jako bludička, světle žlutá. Ve vůni převažuje ryzlinková mineralita a jen docela jemně cítím muškátový oříšek. V chuti suché (nejspíš s maličkým zbytkovým cukrem, protože kyselina nevyčnívá), citronové, křupavé, s velmi příjemnou kamenitou mineralitou. Jednoduché, svádivé jako patnáctiletá cikánečka, vábivě pitelné. Nic závažného, ale vzorně lehké pití (saláty, ryby). 11,5% alkoholu.

3 thoughts on “Tři dobré zprávy z Mělníka

  1. Škdoa že nedošlo i na jejich parádní sylván, který je v duchu müllerky – taky minerální a křupavý a neuvěřitelně pitelný :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *