Sylván jako kamenný obelisk

BL P1390778 2017 Silvaner EL Horst Sauer

Honem než to vypiju :-) Myslel jsem si, že poznámky z degustace Silvaneru Horsta Sauera z vinice Escherndorfer Lump jsem už na blogu měl, ale skleničku před dnem lahve jsem zjistil, že to byl předchozí ročník 2016. Na Velkou Listopadovou Sylvánskou Degustaci jsem přivezl i dvě vína od nejslavnějšího ze všech pěti ešerndorfských Sauerů a k mému překvapení právě tenhle vyhrál v improvizovaném hlasování o nejlepší z dvanácti vzorků.

Pobavilo mě, že se druhý den po degustaci o víno zajímal i kamarád, který před rokem komentoval francké Sylvány slovy „pětikilo bych za Sylván nikdy nedal.“ K té myšlence jen volně ocituju trefnou poznámku jednoho účastníka degustace o tom, že v tomhle víně (a možná obecně i dalších franckých Erste Lage Sylvánech) se mu vytrácí odrůda. Je to tak, Sylván jako odrůda ustupuje do pozadí a první housle hraje vinice. A pětikilo by taky stát nemusela, podle toho, kam se vydá směnný kurz koruny.

FB P1360526 H Sauer

2017er Esherndorfer Lump Silvaner S, Horst Sauer
S označením vína je to trochu zmatek, na zadní etiketě je k názvu ještě připojeno „trocken“ a dodatek, že je to jen jakostka, Qualitätswein. Vinař je členem sdružení VDP, které opustilo tradiční německý přívlastkový systém a zavazuje členy, aby vína označovali „po francouzku,“ tedy podle původu. K dokonalosti Sauerovi chybí údaj, že vinice Escherndorfer Lump je klasifikovaná jako Erste Lage, obdoba burgundských Premier Cru.

O ambaláži jsem se tady už zmiňoval, Horst Sauer ji má podle mého názoru nejlepší ze všech baňatých franckých Bocksbeutel, co jsem viděl. Vzhledem je to světloučká citronově žlutá barva, mladičký Riesling skoro. Ve vůni je Sylvánského nejvíc. Zralé citrusy, zelená tráva, herbální tóny. V chuti je pěkný nástup kyseliny (citrusy), svěžest až do drobné perličky na jazyku, na Silvaner poměrně plné a pevné tělo, slušná koncentrace. Ovocný nástup rychle vystřídá důrazná vápencová mineralita (kamení). 13% alkoholu, ale žádná přezrálost v chuti není. Celý dojem je suchý, hodně sevřený, pevný, víno je ještě mladé a je pro mě velkou hádankou, jak se bude vyvíjet v lahvi při delší archivaci. Podle koncentrace a kyseliny v nástupu má potenciál na dalších deset roků archivace, ale nemám představu, jak se bude jeho projev měnit. Teď v projevu převládají minerální chutě, ale s vyjímkou dvou Silvanerů z devatesátých let od ešerndorfského Egona Schäffera nemám s delším vyzráváním Silvanerů zkušenosti.

BL P1360541 Escherndorf

Osm hlasů z dvanácti pro Silvaner S Horsta Sauera na nedávné degustaci beru jako známku vyspělosti účastníků, protože to není jednoduchý Sylván :-) Sám bych dal přednost srozumitelnějším (jednodušším) a příjemnějším vínům, 2016 Marsbergu od Schmitt’s Kinder nebo Escherndorfskému Lumpovi 2016 od Schäffera. Sauerův Lump je pevný jako obelisk, temný a minerální, a jak si čtu svoje poznámky z října 2017, předchozí ročník byl lehčí, příjemnější a „víc Sylvánský.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *