Svěcení prvního máje sylvánem a ryzlinkem


Vytoužené jaro se dlouho flákalo a váhavě se přiloudalo až o prvomájovém víkendu. Stížnosti na počasí jsou typickým příznakem stáří a tak se nehodí připomínat, že v dobách před příchodem globálního oteplování jsem o stejném víkendu sjížděl Berounku (včetně nedobrovolného koupání) nebo venku opékal berana a prohýřil teplou noc. Všechno je proměnlivé!  

O vinařství Horst Sauer z franckého Escherndorfu jsem už popsal spoustu internetového papíru, protože jejich vína už pátý rok dovážím. Rád bych napsal alespoň něco o vinici Am Lumpen 1655, klasifikované jako Grosse Lage, ale ouha! Nevygůglil jsem nic nového a tak se musím spolehnout na zatím poslední verzi, kterou jsem slyšel od jiného ešerndordorfského vinaře Egona Schäffera. Podle ní je Am Lumpen pět nesouvisejících parcel na slavné vinici Escherndorfer Lump ve vlastnictví pěti různých vinařství. Vypadá to podezřele a podezření podporuje i moderní Babylon: ke Grosses Gewächs se při degustaci ve sklepě dostanete až úplně nakonec, a konverzace mezi dvěma jazyky probíhá přes třetí jazyk (angličtinu), což spolehlivě generuje chyby a nedorozumění. Jestli někdo máte jiné informace, rád se poučím! Přesto můžete brát jako slovo Boží, že to je vápencové podloží se zbytky druhohorních mořských nestvůr, obdoba burgundského Chablis. Ale protože jsme ve Frankách, nejčastěji tady vinaři pěstují Silvaner. A protože Franky jsou v Německu, tak hned druhou nejrozšířenější odrůdou je Riesling.

Protože jde o výsostně terroirová vína, jsou dělaná v nerezovém tanku a se spontánním kvašením. Proti dotazům typu „a není to moc mladé?“ se ozbrojím vzpomínkami na toskánskou Sassicaiu, kterou sice vyrábějí tak, aby mohla dlouho vyzrávat, ale zároveň tak, aby byla pitelná hned po uvedení do prodeje. A na meursaultského vinaře Martina Prieura, který nám před patnácti lety rozlil lahev Musigny Grand Cru 2005 se slovy, to je velký ročník, dá se to pít hned! (A samozřejmě, když už vám bylo 65 a nejste Keith Richards ani Willie Nelson, nechcete si kupovat lahve na dvacet let archivace.)

2021 Am Lumpen 1655 Silvaner GG trocken, Horst Sauer
2021 Am Lumpen 1655 Riesling GG trocken, Horst Sauer
Ambaláž: klasické francké kozí měchy (Bocksbeutel) i štíhlé ryzlinkové flétny od Sauerů mají snad nejlepší (nejpřitažlivější) ambaláž, co znám. Tmavá štíhlá láhev s embossovaným GG, dokonalá etiketa a šroubovací uzávěr. Riesling: světlá citronově žlutá barva, zářivá a čistá. Na nose hned od počátku vápencová mineralita, citrusy a lehce i žluté ovoce. Svěžest a zároveň vážné minerální tóny, jako když z letního dvora sejdete do studeného sklepa. V chuti je ryzlink hodně suchý (8 gramů kyseliny a 6 gramů zbytkového cukru), středně plný (delším ležením na kvasničních kalech, je to znát), citrusový, svěží, křupavý. Je to hodně elegantní projev, ale stále v ně dominuje silná kyselina. Ještě hodně svěží a ostrý, asi by bylo lepší ho otvírat za rok.

Silvaner: stejná ambaláž. Podobná světlá citronově žlutá barva. Na nose zpočátku zavřené, po chvíli a po rozmíchání středně intenzivní Silvaner, jen lehe travnatý a spíš minerální než ovocný. V chuti nástup hodně zralého ovoce (= výběr zralých hroznů), citrusy a jablíčka, zároveň svěžest i zralost, velmi lehký až vzdušný pojev. Úplně suché s pěknou kyselinou a pocitově bez zbytkového cukru (podle analytických dat jen 0,7 gramu cukru, i tu malou plnost dělají zralé hrozny a ne cukr). Zase klidný, harmonický projev po delším ležení na jemných kvasničních kalech, ale přesto má víno úžasnou lehkost.

Obě vína mají 13% alkoholu a lehký projev s převládajícím důrazem na vápencovou mineralitu. Už jsem tady několikrát psal, že vápencové ryzlinky nemusím, ale díky typické čistotě jsou Sauerovy ryzlinky vyjímkou. Co mají Riesling a Silvaner společné, je čistota a pitelnost: sice stojí dvaapůlnásobek základních Ortsweinů, ale díky čistotě, eleganci a noblese je to jako studánka v Lourdes. Srovnávat se mi nechce, ale ryzlink je plnější (6 gramů zbytkového cukru) a sylván úplně suchý. Není o tom, který je lepší, zajímavé je na tom srovnávání. Hádám, že při bodování na soutěži by dostal víc bodů Riesling… ale Silvaner jsme vypili rychleji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *