Slušné supermarketové Montepulciano d’Abruzzo

Další výlet do MAKRO a další kořist: MODÀ od vinařství Talamonti. Před půlrokem jsem úplně náhodou koupil Talamontí Trebbiano a bylo výborné. Nebo jestli ne výborné, tak určitě předčilo očekávání. MODÀ je odrůda Montepulciano d’Abruzzo, jak vtipně naznačuje název, a k té mám komplikovaný vztah. Za mých prvních dovolených v Itálii (2003 a později) jsem si ji zařadil jako laciné supermarketové víno (3-4 EURO) s odpovídající kvalitou. Vysoký alkohol, vyšší kyselina, brutálni třísloviny. Jasně, v posledních letech se zvedla vlna renesance odrůdy (a poctivého vinaření), ale pověst odrůdy utrpěla desítkami let pěstování „na vysoké výnosy,“ což je příběh dobře známý v Itálii i jinde. Dvakrát jsem měl ve Skleničkových bedýnkách abruzzské Montepulciano, už jsem si našel zálibu v uměleckých, vypiplaných (a drahých) Montepulciánech, ale se základními víny jsem stále opatrný a málokdy úplně spokojený.

MODÀ 2019 Montepulciano d’Abruzzo DOC, Talamonti
Asi mě 13% alkoholu na zadní etiketě upoutalo jako náznak, že vinař nenechal dozrát a přezrát všechny hrozny :-) V Abruzzu jsou pro vinohradnictví takřka ideální podmínky a nevzpomínám si na Montepulciano s míň než čtrnácti procenty. Pojďme na degustaci. Umělohmotová zátka je OK, etiketa taky – na supermarket. Ano, jsem už předem dobře naladěný po zkušenosti s Trebbianem. Ve skleničce je typická temně rudá barva s fialovým odsínem, lehkou opalizací a výraznými mosty na stěně. Na nose červené ovoce, les a pryskyřice, intenzivní, čisté a slušně sladěné. Zpočátku se zdá, že ve vůni je dřeva jak ze sudu, ale je to nákup za 194 kaček a Montepulciano vyniká taniny ve slupce, takže asi nic. Po rozmíchání a provzdušnění to vůně potvrzuje, čistota a nerezový tank nebo velké sudy (odrůda má fakt hodně taninů). V chuti pěkná kyselina s ostřejším projevem až do těkavek, vyšší koncentrace, hodně zralé červené ovoce a krásně čistý projev, který nakonec přeruší závoj tříslovin. Nejsou úplně surové ani brutální, ale je to vyrušení. Víc, než vínu přidají na struktuře mu uberou na čistotě a harmonii.

Naštěstí jsem lahev po první skleničce odložil (kousat třísloviny bylo stále těžší) a druhý den v otevřené lahvi se víno krásně zvedlo. Intenzita vůně klesla a zmenšil se i rozsah aromat: druhý den je to jako mořský vzduch s jódem a červené ovoce, pryskyřice a les zmizely. V chuti podobně, zůstala pěkná kyselina a červené ovoce, malinovo-třešňovo-švestkové, trocha jódu a slaný tón v závěru, zmizely těkavky a taniny se zkultivovaly do hladce hedvábného projevu bez ostnů. Muset dekantovat supermarketové víno je otrava, ale vyplatí se to. Druhý den je víno mnohem jednodušší (a popis jde shrnout do dvou vět), ale taky mnohem pitelnější a bez problémů s ostrými tříslovinami. Ke grilovanému masu bude výborné a s cenou 194 Kč opět překračuje očekávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *