Slepice

Neoznačené lahve

Za měsíc bude mít blog sedmé výročí a zdálo se mi, že se z něj vytrácí zábava. Přemýšlel jsem, co s tím udělám. Ten nejjednodušší recept (začít líp psát) je zároveň nejtěžší :o) Ale nejlepší zábava je společná, například společná degustace, pokud se přidá dost účastníků. A nejlíp s domácími víny, pár z Moravy a taky něco z Čech? Uděláme si novou Komunitní bedýnku – Slepici!       

Slepice 

Slepice proto, že v ní bude šest neoznačených vín a zahrajeme se na slepou degustaci. Já vím, že už to tady bylo, dokonce dvakrát. Letos už bylo dost vín z dovozu a chtěl jsem se v Čechách a na Moravě zase porozhlédnout po domácích vínech. Když se podíváte na předchozí dvě slepé bedýnky, zjistíte, že jsem měl podobný výběr odrůd. Moje preference se ani dnes nijak zásadně nezměnily (v bedýnkách zase nebude Dornfelder, Solaris ani Rubinet a tentokrát ani Charvát:), ale při hledání vhodných vín jsem přece jen narazil na další odrůdy a další vinaře. O všech jsem v poslední době na blogu psal nebo ještě napíšu, nebude v tom žádná záludnost :o)

Slepice

Pro některé účastníky se Komunitní bedýnky staly příležitostí k ochutnání nových zajímavých vín, a to by mělo zůstat i ve Slepici. Vína budou jednoodrůdová a (doufám) snadno určitelná, ale trvám na tom, že to budou taky vína výborná nebo alespoň zajímavá. Navíc by to měla být vína levná s průměrnou cenou pod 200 Kč, vsadím se, že si některá z nich po odtajnění půjdete koupit rovnou k výrobcům. Zrovna tak bych mohl bedýnku propagovat jako úspornou – za málo peněz hodně muziky. Ale věřím, že naslepo si zase vína víc užijete. Diskuse u dvou předchozích slepých bedýnek ukázala, že se naslepo líp soustředíme. (A taky že se nejlíp degustuje v domácích šestičlenných skupinkách :o)

Pokud jde o návod, už jsem tady kdysi napsal slepeckou hůl čili průvodce slepou degustací, a netřeba na tom nic měnit. Změní se jen vinaři a vína, změní se i odrůdy. Chci dát jednu nebo dvě, které ještě ani jednou v Bedýnkách nebyly, ale ve všech případech to budou klasické domácí odrůdy. Z Čech a Moravy. Autochtonní. Známé a rozšířené. Nebo třeba známé a dříve hodně rozšířené, teď zase málo rozšířené a přimlouvám se, aby v budoucnu zase… :o) Víc už nenapovím, všechno je ve slepecké holi. A nebojte se, při degustaci naslepo se splete každej! Napište si aspoň stručně poznámky, odhadněte technologii (sud bezpečně setře některé primární charakteristiky, takže jedna z prvních otázek je, bylo víno v sudu?) a hlavně nespěchejte. Už se mi stalo, že jsem večer nad skleničkou odrůdu nepoznal, ale ráno z poznámek bezpečně :o) Nepíšete si degustační poznámky? Začněte hned teď, se Slepicí!

Pravidla jsou jednoduchá – přihlásíte se o bedýnku tady, zaplatíte předem cenu (1300 Kč) a po 12. červnu si bedýnku vyzvednete v Uložence (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň a dalších asi 50 míst) nebo ji dostanete Poštou (s příplatkem 150 Kč za poštovné, ale současná síť Uloženky je tak hustá, že to asi nebude nutné). Jednotlivé lahve budou označené kódem (B1 bude například Bílé č.1). Svoje tipy (nejlépe včetně stručného popisu vína, ale není to podmínka) můžete psát do komentářů pod článek (e-maily se nezveřejňují, takže ostýchavější účastníci mohou zůstat nepoznáni). Na celém blogu zavřu komentáře – nové se nebudou zobrazovat bez mého schválení, aby první tipy neovlivňovaly další degustátory. Po měsíci všechny komentáře zveřejním. Každému, kdo pošle komentář s tipem, obratem odpovím soukromým e-mailem, takže bude hned vědět, jestli odrůdu trefil správně.

Soutěž a ceny pro výherce

P1130017 Anča a tričko

Před dvěma roky bylo asi padesát účastníků a šest z nich určilo správně všech šest odrůd. Prvních šest výherců dostane originální Skleničkovské tričko, za předpokladu, že se shodneme na velikostech. Jestli dá všechno správně víc než 20 účastníků, slibuju, že natisknu nová trička! Jak už jsem psal, přihlásit se můžete tady.

2 thoughts on “Slepice

  1. Takže jsem se konečně dostal k SKB2 – Myslím si, že se jedná o Veltlínské zelené VOC Znojmo 2013 od Špalka. Samozřejmě bez nápovědy ve formě uzávěru bych to tak přesně netrefil, ale to Veltlínské je celkem jednoznačné. Zatím obě vína – SKB1 i 2 potěšila.

  2. 1 je Sauvignon, soudě dle těch kopřiv. A jestli ne, tak to nevadí a stejně mi to chutná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *