SKB 92, Beaujolais z Durette

960 Durette vesnice

V létě je tam krásně! Minulý týden jsem si dojednal pár degustací v Beaujolais, v Burgundsku a na Loiře. Francie má lepší Covid-rating než ČR, takže dávalo smysl odjet do bezpečí. Od pátku potom domácí situace eskalovala a já jsem cestu zrušil, protože se zdálo, že bych ještě mohl mít potíže s návratem. Nebudu prudit fotkama z cesty po francouzských vinařstvích, ale druhým účelem cesty bylo doplnit zásoby červených vín. Posledních pět let jsem na přelomu roku vždycky přivezl Beaujolais a věřím, že letošní lockdown bude s Beaujolais snesitelnější. Po dvou letech se chci vrátit k Chateau de Durette.

BL P1190889 Velké rozcestí 1440

Beaujolais pošesté! Když jsem jel v únoru 2015 do Beaujolais, chtěl jsem najít vinařství s pěti až šesti Cru Beaujolais a složit bedýnku z nich. To se povedlo jen napůl. Nejméně dvě taková vinařství jsem našel, ale jedno mělo vyšší ceny a druhé slabší kvalitu, než bych si přál. Nakonec jsem přivezl dvě vinařství, která se specializují na Morgon (Desvignes) a Moulin-à-Vent (Paul Janin). Později mě nahlodaly poznámky Kermita Lynche tady o původním charakteru vín z Beaujolais. Teploty v poslední dekádě (a um vinohradníků) vyrostly natolik, že červené Beaujolais s 11% alkoholu už je minulostí, ale stejně jsem při ochutnávání nových vín hledal lehkost a hravost, o jaké psal Lynch.

960 Jean Joly Harvest

Snad se mi to splnilo na jaře 2018 na degustaci Chateau de Durette. Je to poměrně mladé vinařství s netypickou historií. Belgický obchodník Jean Joly (na horní fotce ukradené z webu) si na dovolené ve Francii vyhlídl dům v Régnié. Nabídl několika přátelům, aby se přidali (koupí okolních vinic). S jejich pomocí v roce 2006 koupil a zrekonstruoval dům i vinice. V roce 2007 koupil výrobní technologii, pneumatický lis a kvasné nádoby. V září 2007 sklidil první hrozny ve čtyřech beaujolaiských apelacích. V dubnu 2008 poprvé lahvoval víno a Chateau de Durette bylo na světě. Podle degustace vín hádám, že najal enologa s tradičním názorem na vína z Beaujolais. V červnu se k dobrodružství přidala další rodina a koupila několik parcel v Morgonu. Chateau de Durette se dodneška rozšířilo na 30 hektarů a podle mých informací to částečně funguje jako malé družstvo několika belgických přátel (bez záruky).

BL P1190824 Poncié

O Beaujolais jsem na blogu psal často, základní informace jsou tady. 18 tisíc hektarů vinic na šedesáti kilometrech mezi Maconem a Lyonem. Odrůdově čisté Gamay plus něco málo Chardonnay. Karbonická macerace ve velkých tancích (obvykle betonových) a dlouhodobě zkažená pověst díky Beaujolais Nouveau a několika skandálům se špatným (=podvodným) značením vín. Ano, připomíná to něco známého :-) Ale taky díky nízkým cenám a starým výsadbám ráj pro ty milovníky vína, kteří se nespokojí s první nabídkou v supermarketech a hledají něco lepšího – díky silnému hnutí usilujícímu o zvýšení kvality vína se v Beaujolais dají najít vynikající vína za dobrou cenu.

Na jaře 2018 jsem s exportním ředitelem Chateau de Durette Markem Theissenem přechutnal šest jejich vín, z nich jsem sestavil první bedýnku. Všechna ta vína jsou typická pro Beaujolais. V lednu 2019 jsem objednal hned dvanáct vín a ve většině případů jsem byl velmi spokojený (soukromě mě moc nebavila dvě bílá vína). Zase mám nevýhodu (a nejistotu), že jsem neochutnal předem nový ročník, ale po zkušenosti z roku 2019 to risknu. Sestavil jsem dva výběry, bedýnka A je složená z vín, která se mi před dvěma roky líbila nejvíc. V bedýnce B je pět dalších vín plus Fleurie z áčka, protože Fleurie mi před dvěma roky přišlo nejzajímavější.

Pokud jde o vaši volbu a objednávky, velmi doporučuji bedýnku A. Jasně, že v novém ročníku mohou vína vypadat jinak a nové Fleurie už nemusí být vítězem hlasování. Přesto věřím, že co bylo výborné před dvěma ročníky, to bude dobré nebo výborné zase. Před dvěma roky byl velký zájem i o ta vína, která jsem (tehdy ještě vůbec) nevyzkoušel, proto bedýnka B.

V první bedýnce je pět různých Cru Beaujolais, v druhé ještě dvě další Cru (2x Morgon a Juliénas) plus jednodušší Beaujolais Villages. Některá vína jsou jednoduchá s převažujícím ovocným projevem, jiná jsou vrstevnatější a složitější, s rafinovanou vůní, noblesní chutí a jemnými taniny. Je to pět různých Cru Beaujolais, ale není to přehlídka typických vlastností jednotlivých Cru. Každé víno je z jinak starých výsadeb a každé ve sklepě zpracovali trochu jinak, takže výsledný projev se liší i zásahem sklepmistra. Soukromě se mi nejvíc líbilo elegantní Fleurie a Moulin-à-Vent, skoro stejně i jednodušší Côte de Brouilly. Mohutnější Morgon Hommage jsem odsunul do bedýnky B. Při bodování stobodovkou by možná Morgon dostal vyšší hodnocení, ale mě víc bavila lehkost a rafinovanost tří zmíněných vín. Tady je úvodní sestava neboli Bedýnka A:
Régnié „Les Bruyeres“ 2018 – 290 Kč
Moulin à Vent „Les Gimarets“ 2017 – 360 Kč
Fleurie „En Voluet“ 2019 – 360 Kč
Côte de Brouilly „Les Fournelles“ 2020 – 330 Kč
Régnié „Exception“ 2019 – 350 Kč
Chénas „Fidelité“ 2018 – 360 Kč
Šest Cru Beaujolais celkem za 2 050 Kč.

V ceníku má vinařství asi dvacet položek, z těch zbylých jsem sestavil další bedýnku. Většinu jsme měli před dvěma roky. Vynechal jsem tentokrát sekt a Chardonnay, úplně neznámé jsou asi jen dva Morgony. Jsem na ta vína zvědavý, ale kdo chcete nakoupit větší zásobu a nechcete moc riskovat, doporučuju sestavit si druhou nebo třetí bedýnku ze tří vín, která jsem už jmenoval (Fleurie, Moulin a Côte de Brouilly).

Bedýnka B
Beaujolais Villages Rouge „Les Granits“ 2019 – 260 Kč
Morgon „Les Charmes“ 2019 – 350 Kč
Morgon Hommage 2017 – 390 Kč
Chénas „Les Brureaux“ 2018 – 350 Kč
Juliénas „Les Mouilles“ 2019 – 350 Kč
Fleurie „En Voluet“ 2019 (opakování) – 360 Kč
celkem 2060 Kč

BL P1190810 Vinice s domlem u Fleurie

Držím všem palce, ať se vám Covid vyhýbá a ať je váš lockdown příjemný a dlouhý – nesnažte se zkrátit si jej pobytem v přeplněné nemocnici. Kdo si jej budete chtít zkrátit červeným vínem z Beaujolais, přihlaste se! Jediná podmínka je minimální počet šesti lahví. Výměny lahví a vlastní sestavy jsou po domluvě možné, doprava jako obvykle Českou poštou (v Praze přivezu sám). Přihlášky prosím do pátku 15. ledna. Dovoz může zkomplikovat nejen Covid, ale i počasí, předpokládám rozesílku po 1. únoru. Těším se, že se zase přidáte! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *