Rrriesling!

BL P1060994 Hrozny nad Urzigem

Před šesti lety jsem vytouženou první ryzlinkovou bedýnku uvedl jen několika větami. Od té doby stále víc podléhám tlaku, že každou další bedýnku nabízenou čtenářům je potřeba perfektně zdůvodnit. Popsat a vysvětlit nadšení (právě jsem napsal svůj první oxymoron :-) Vytoužený a jen málo připravený výlet do údolí řeky Mosely v říjnu 2012 měl za následek šestiletou spolupráci s předním německým vinařstvím, pět návštěv majitele Stefana Erbese v Praze (jo a šestá bude v lednu!) a pět diplomů BEST WINERY na soutěži Prague Wine Trophy (šestý dostaneme zase v lednu :-)  

P1060656 Stefan na vinici

Když se podívám na odkaz na první bedýnku tady, vždycky si vzpomenu, jak jsem na konci října seděl proti Stefanovi v jeho degustační hale, přednesl jsem mu objednávku šest vín (a na prvních padesát bedýnek) a on mi rozvážně řekl, že to je dobrý výběr, protože dobře představuje celou škálu ryzlinků. Uklidnilo mě to na pět let dopředu.

V letech poté jsme se domluvili na první návštěvě v Praze a prvních společných degustacích, dokonce jsem provázel i české návštěvy v Urzigu. Na Vánoce 2018 chci zase přivézt ryzlinky. Pro sebe i pro čtenáře, jestli budete i po šesti letech mít zájem.

Tentokrát jsem sestavil dva výběry. Ten první je dražší, vánoční, se dvěma vyjímečnými víny. První je ryzlink z ročníku 1990, druhý je úplně suchý sekt z ročníku 2015. Zbylá čtyři vína jsem letos nechal soutěžit na Prague Wine Trophy, výsledky se vešly mezi 88 a 90 bodů.

BL P1380901 Berres Kabinet a Spatlese

Bedýnka A
2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken (PWT 89 bodů) – 390 Kč
2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken (PWT 89) – 390 Kč
2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben (PWT 88) – 390 Kč
2017 Ürziger Würzgarten Spätlese (PWT 90) – 390 Kč
2015 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč
1990 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett / Christoffel-Berres – 700 Kč
celkem 2750 Kč

Pár slov na vysvětlenou. Pátý Sekt Brut jsem nikdy nedovezl. Může za to chyba v překladu. Vozil jsem vždycky polosuchý sekt (trocken), ale úplně suchý Brut jsem opomíjel. Až letos jsem ho zkusil znova a hned si zarezervoval 60 lahví. Byl senzační, jestli ho nebudete chtít, vypiju ho sám. Člověk si má na Vánoce dělat dobře :-)

Závěrečný 1990 Kabinett z bedýnky A je z ürzigského vinařství Christoffel-Berres. Mají necelé dva hektary včetně jádra původního Erdenského Preláta o velikosti 0,4 hektaru. V devadesátých letech pro ně na zakázku vyráběli vína otec Karl a syn Stefan Erbesové. 1990 kabinett byl původně slaďák se sedmi procenty alkoholu. Lahev, kterou jsem měl v srpnu v Ürzigu byla úplně suchá. Ta druhá v září doma byla pocitově polosuchá. Za 28 let se každá lahev vyvinula trochu jinak. Ale máte nevídanou jistotu původu (lahve až do mojí objednávky neopustily původní sklep na nábřeží Mosely) i historie (skladování v původním výrobním sklepě, žádné převozy). Zkuste to trumfnout po 28 letech za sedm stovek :-)

FB P1370656 4x Erbes

Bedýnka A je trochu vánoční a novoroční luxus. Druhá bedýnka obsahuje hlavně dobře pitelné (a levnější) kabinety doplněné suchými (a suššími) ryzlinky: Bedýnka B:
2017 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb – 330 Kč
2017 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett – 330 Kč
2017 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 330 Kč
2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 390 Kč
2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken – 390 Kč
2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben – 390 Kč
celkem 2160 Kč

Suché Spätlese je pevné, sošné víno. Milovníkům suchých ryzlinků doporučím po krabicích. Kabinet z Erdener Treppchen je lehký minerální a sladký ryzlink, příjemné pití na zimní večery. Staré keře (Alte Reben) z vinice Ürziger Würzgarten každý rok vyhrávají moji soukromou hitparádu o nejlepší ryzlink. Skoro- ale ne úplně suchý projev, opulentní ovoce, vysoká koncentrace a minerální závěr, to jsou staré keře. Letos dostaly na PWT jen 88 bodů, ale podle mě budou stejně za dva roky hodnocené nejlíp.

Takže dvanáctá procházka střední Moselou, tentokrát s 28 let starým kabinetem pro pokročilé ryzlinkofily :o) Pro milovníky rarit připomínám, že obě vinice (Erdener Treppchen i Ürziger Würzgarten) jsou kompletně pravokořenné, tedy tvořené potomky původních předfyloxerových keřů – žádné americké podnože.

Jednotlivé lahve je možné libovolně vyměňovat, dvě bedýnky A a B jsou jen můj návrh. Jestli si někdo bude přát 6x Erdener Treppchen kabinett, rád to splním (budou-li vína k dispozici). Můžete mi napsat e-mail nebo změny vypsat do poznámek v přihlášce. Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména. Ceny jsou kalkulované na prodej šesti lahví a vyzvednutí v síti Uloženka (asi 200 adres po celé ČR, www.uloženka.cz). Kdo chcete dostat balík Českou Poštou, musíte si připlatit 190 Kč za poštovné. V Praze budu po předchozí domluvě víno rozvážet, od 12 lahví je rozvoz zdarma. Časově to vychází na dovoz po 10. prosinci a okamžité rozvážení a rozesílání. Rád bych to zkrátil a přivezl už příští týden, ale bez záruky. Budu potřebovat vaše přihlášky nejlépe do pondělí 3. prosince. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *