Na rosé z zweiglu z vinařství Špalkových nedám dopustit – před mnoha lety to bylo vůbec první víno, které jsem přesně určil naslepo, aniž bych ho před tím vůbec ochutnal (a možná i poslední?). Od té doby se změnila lahev, etiketa i logo vinařství (celkově se mi moc líbí čistá stylistika balení), ale na Špalkových rosé jsem pořád zvědavý.
Zweigeltrebe Rosé 2013 zemské polosuché, Vinařství rodiny Špalkovy
Sympatická etiketa, moje děti měly hned jasno: Pacman! Pěkná plnější červenorůžová barva. Výrazně ovocná vůně, ve které převládá červené ovoce. Především jahody, ale vůně je jaksi širší a evokuje i třešně. V chuti slušná kyselina, na růžovku trochu plnější cukrem (a možná i alkoholem, 12,5%), svěží ovocný projev lesních jahod. Drobná perlička na špičce jazyka, docela dlouhá dochuť.
Čekal jsem výraznější kyselinu a sušší projev, ale není důvod ke zklamání. Řemeslně je víno bezvadně odvedené, moravské kořeny nezapírá, jen já mám rosé radši sušší a ostřejší.
Pinot Blanc 2012 sur-lie, jakostní odrůdové suché, Vinařství rodiny Špalkovy
Barva žlutá nazlátlá, vůně zprvnu nevýrazná vanilková a jemně kořenitá, později sudová. V chuti lehká kyselina (po odbourání jablečné kyseliny), trochu odrůdové chlebovinky a máslové hladkosti, suché a příjemně plné (na tom se může podílet vysokých 14% alkoholu), kořenité s jemně minerálním závěrem. Dobře se pije a chutná moderně. Tady bych měl napsat, že za moderní dojem může jablečno-mléčná fermentace a že díky tomu víno postrádá typické ostří kyselin moravských ruland, ale právě díky tomu se tak dobře pije :o) Bodově asi 87-88 bodů /100. Dosáhnout devadesátku mu (u mě) brání přezrálý projev v chuti a s tím související málo důrazná kyselina. Přesto zajímavé a určitě doporučuju.
Jen abych si přihřál vlastní polívčičku, dodám, že Pinot Blanc 2012 sur-lie od Špalků by se určitě dobře pároval s polévkou ze zeleného chřestu. Chce to jen víc smetany a parmazánu a nešetřit pepřem :o) Podrobnější skleničkovský návod na chřest a víno je tady.