Princ Válečník a bordeauxská směs z amfory

Úvodem o tom, proč tak rád píšu o Itálii. Přišel jsem po roce do baru v Ponteginori. Patron mě pozdravil slovy Ben tornato! (Vítej zpátky) a zeptal se, jestli chci Al tonno e pomodori secci, které jsem si dával před rokem. Těšil jsem se na ten oběd celou tu dobu!

Pagani de Marchi (web) patří k tradičním a uznávaným monteskudájským vinařstvím, ale zatím jsem se s nimi míjel. Na Sagra del Vino 2013 jsem pár vín ochutnal a napoprvé mi nesedla, a když už jsem později měl příležitost ochutnávat, dal jsem přednost místním konkurentům. Až teď v neděli na dalším ročníku místního svátku vína jsem pár vín přehutnal a Princ Válečník mě zaujal. Původně to prý bylo Montescudaio DOC čili směs s polovinou odrůdy Sangiovese, ale nově je to „Bordeaux“ čili Merlot (60%) a Cabernet Sauvignon a Costa Toscana IGT. Kvašení i školení probíhá v amfoře, včetně jablečno-mléčného kvašení, a trvá asi rok.

Principe Guerriero 2020, Pagani de Marchi
Ambaláž je… taková typická pro de Marchi. Mají na etiketách stylizované etruské obrázky, i Principe Guerriero je odkaz na etruskou hrobku poblíž vinic, ale mě by taková grafika ke koupi nezlákala. Ve skleničce je temně rudá barva, i ve vůni víno okamžitě naznačuje zralost a koncentraci. Zralé ovoce až na hranici přezrálosti, první dojem byly zralé švestky, ale časem se víc prosazují třešně a zralé červené plody obecně. Chuť začíná moc pěkným nástupem kyseliny, který to krásně odlehčí, následovaným velmi ovocným mixem červeného ovoce, šťavnaté papriky a lehce i lékořice a dalšího koření. Příjemně málo taninů (žádný sud a zřejmě, to hádám, kvasily odstopkované hrozny takže taniny jen ze slupek), krásně čistý ovocný projev, dokonce ani v kořenitém závěru nejsou otravné nebo nepříjemné taniny, a to je poměrně mladý ročník. 14,5% alkoholu, ale slušná kyselina a čistota. Obvykle bývám opatrný s víny z keramických nádob, ale Princ Válečník se mi líbí. I přes hodně zralé hrozny a vysoký alkohol se vinař vyhnul tradičním úskalím (kdyby víno mělo navíc výraznější taniny, asi by mě nebavilo), zachoval pěknou kyselinu a udělal krásně pitelné víno teď s perspektivou dalšího vyzrávání. Cena 24 E je v italských poměrech dost vysoká, ale je to nejen pěkné, ale i zajímavé víno, a jsem spokojený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *