Pozdní sběr červnový podruhé

Je to docela dramatický. Každá sklizeň je jako jiné zvíře a musíte se na ni naladit. Musíte předvídat, máte starosti, pár nocí před startem špatně spíte. Pozorujete oblohu, pozorujete mraky, chtěli byste trochu deště, ale zase žádnou bouřku, nechcete aby hrozny měly plíseň… a potom čekáte na tu správnou chvíli. Správné načasování je klíč k úspěšné sklizni a k úspěšnému ročníku… “ cituju výrok Philippe Pascala z romantického filmu A Burgundy Story. Je to perfektní návod, jak se stát úspěšným vinařem: napřed se stanete osobním poradcem miliardáře Bernarda Arnaulta, prezidenta LVMH (čili Moët Hennessy Louis Vuitton SA), a přitom se dozvíte, že je na prodej devět set let starý burgundský klášter se sklepem a vinicemi poblíž obce Givry. Za peníze, které jste ze svého platu poradce ušetřil, si koupíte Domaine du Cellier aux Moines a natočíte o tom film. Nic na tom není, zkusit to může každý :-)

Kdo jste se právě rozhodl začít nový život v Burgundsku, začněte tímhle filmem. Jestli si nakonec historický klášter se sklepy bůhvíproč nepořídíte, vždycky si můžete koupit krabici vín z Domaine du Cellier aux Moines. Případně, podle vašich příjmů, aspoň jednu lahev. Abych to jen neshazoval, „utéct z korporátu a žít pro svou vášeň, raději než odejít do důchodu na nějaký ostrov a hrát golf,“ je samozřejmě záviděníhodný pokus o druhý život. Na druhou stranu ovšem ještě o generaci před námi bývaly burgundské Pinoty cenově dostupné i pro obyčejné smrtelníky. Potom se rozmohlo hnutí boháčů za skupování toskánských a burgundských vinařství (chudší bankéři si kupují pouze vinařství na Loiře) a ceníky přestávají být zajímavou četbou.

The rediscovery of the mosaics at Villa is not a surprise for Cantina Valpolicella Negrar which, since 2011, has dedicated the label of its Amarone Espressioni Domini Veneti “Villa” to a fragment preserved in the Archaeological Museum at the Roman Theater in Verona

Zveřejnil(a) Cantina Valpolicella Negrar dne Pátek 29. května 2020

Další video mi přináší zvláštní potěšení: Česká Televize přinesla záhadně vypadající zprávu o římské mozaikové dlažbě objevené metr pod povrchem vinice už na konci května, pan Sklenička a americký Wine Spectator až prvního června :-) Článek je tady, ale doporučuju pozorně shlédnout video. Pozorní diváci v závěru zjistí, že ve Venetu už na konci května byly zralé třešně! (Navíc ta mozaika vypadá báječně!)

Pozor, reklama! To si tak v pátek večer otevřu Moselu, 2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese od Karl Erbes (dovážím do ČR) a z Facebooku na mě vyskočí diplom pro šampiona kategorie slaďáku na německé soutěži Best Of Riesling 2020. Podrobnosti (body) zatím nemám, ale Meininger je německé specializované vinařské vydavatelství, takže velká radost! Jo a 2017 Spätlese z Würzgarten je stále lepší, skvělý :-)

Pecorino a Passerina jako nová Vernaccia di San Gimignano? Fotkou připomínám aktuální Komunitní bedýnky z italského Abruzza. Pecorino, Passerina, Trebbiano, Cerasuolo a  Montepulciano z vinařství Barone Cornacchia za mírné ceny až domů (nebo na Poštu). Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete do pátku tady.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *