Plnotučný ryzlink a klasická burgundská šardonka

2020 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese 11 Monate Hefelagetung, Karl Erbes
V listopadu jsem zazmatkoval a poprvé tenhle ryzlink nepřivezl, poprvé za dobu, kdy ho Erbesové vyrábí. Původně to byl „experiment“ se sudem zapomenutým ve sklepě a objeveným po jedenácti měsících, v dalších letech se to změnilo v seriózní záměr. V listopadu jsem vezl plnou paletu ryzlinků a víno neobjednal. Naštěstí mi Stefan Erbes poslal s paletou jako dárek lahev navíc na ochutnání.  

Klasická ambaláž, od „obyčejného“ Spatlese se liší jen korkovým uzávěrem a dodatečným proužkem nad etiketou s textem upozorńujícím, že víno vyzrávalo jedenáct měsíců v sudu s jemnými kvasnicemi. Světlá citronově žlutá barva, na nose citrusy, broskve a meruňky, jen lehounce kvasnicový podtón. V chuti plnější až smetanově tučné, s pěknou, byť lehkou kyselinou a výrazným ovocným projevem, sladké (analytická data neznám, odhadem 60+ gramů zbytkového cukru na litr). V ovoci je to hodně široké, od klasických a očekávatelných citrusů přes bílé broskve a meruňky až po tropické ovoce, hlavně ananas. Lehké (8% alkoholu) s jemným kvasnicovým a slaným závěrem. Díky tomu působí zatím víno trochu uzavřeně, ale celkově je svěží a harmonické. Obvykle to bylo víno na 10 – 20 let archivace, ale s podezřením na skromnější kyselinu ročníku 2020 bych tentokrát doporučil vypít brzy.

Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2019, Domaine Berthenet
Z poslední palety přivezené na podzim 2020 mně zbyla jediná lahev starých keřů. Kdysi jsem je měl z Berthenetovy produkce nejradši, až v ročníku 2018 je nahradily Perrieres. V některých ročnících dostaly Vieilles Vignes hodně důrazný barikový sud a k příjemné pitelnosti vyzrály až za pět šest roků, tak jsem jedinou lahev devatenáctky chvíli skladoval. V lednu zvítězila zvědavost, řekl jsem si, že burgundské kyseliny 2019 nebudou na příliš dlouhé skladování…

Ambaláž: nová etiketa už označuje jako vinaře mladého Francoise Bertheneta. Robustní široká lahev, celokorek. Ve velké kulaté skleničce má víno sytou žlutou citronového odstínu. Na nose jablíčka, broskve, citrusy a vanilka čili dubový sud. V chuti lehké, suché, ovocné, perfektně harmonické (jen v závěru ještě štípou taniny ze sudu). Spousta ovoce, perfektní (nepřehnaná) zralost, citrusově jablečný projev s přesně odměřeným kouřovým projevem sudu a krásnou mineralitou. K dokonalosti chybí jen rozpustit taninový závěr. 13,5% alkoholu. Perfektní burgundská šardonka klasického střihu, jakým jsem propadl po první cestě do Burgundska v roce 2005. Později jsem se snažil se od Burgundska (a burgundských cen) odstřihnout, ale když to někdo umí provést takhle čistě a dokonale harmonicky, nepřepálit zralost ani sud, kdykoli tomu zase rád podlehnu. Nádhera!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *