Tři umbrijská vína

Terre Vineate 2021 Orvieto Classico Superiore, Palazzone
Jen pro jistotu, protože většinou to už asi víte – Superiore znamená jen vyšší alkohol (13,5%), jinak je to „klasické“ vesnické víno z Orvieta, směs čtyř odrůd: Grechetto, Trebiano, Malvasija a Verdello. Komplet udělané v nerezu, v zásadě víno do horkého léta (protože v Orvietu už v červnu bývají běžné teploty 36+). Jen jsem se po prvních zkušenostech s ročníkem 2021 obával nakupovat něco bez vyzkoušení. V San Gimignanu, asi 150 kilometrů na sever, říkali, že jim po tři letní měsíce nespadla ani kapka deště, a moje soukromé degustační zkušenosti říkají, že to pořádně zamíchalo karty. Někteří velcí propadli a někteří podceňovaní vyhráli. Ale jak je vždycky dobré se přesvědčit, tak v ročníku 2021 ve střední IItálii tuplem. Učastníci  Skleničkových bedýnek už vinařství Palazzone znají, propadl jsem jejich vínům už v roce 2016. 

Ve skleničce je (tradiční) hodně plná barva, která vypadá jako hodně nazrálá a o dva tři roky starší, až zlatavě žlutá. Na nose je to mix zralých i svěžích, málo vyzrálých hroznů, výrazné koření včetně bazalky a máty, komplexní a zajímavé. V chuti slušná kyselina, středně zralé žluté ovoce, letní jablka, bílé broskve, středomořské koření, komplexní projev a čím déle to zkoušíte, tím pevněji vypadá (původně „slušná“) kyselina a drží to všechno pohromadě a působí harmonicky a docela lehce, i s tím kořenitým závěrem a alkoholem.

Grechetto 2021 IGT Umbria, Palazzone
Stylizovaná burgundská lahev, šroubovací uzávěr a klasická etiketa s výřezem z velkoformátového obrazu vinařova tchána (viz úvodní obrázek). Ve skleničce je zářivá, plná žlutá barva, na nose lehounce mydlinky, perník a středomořské koření, všechno jen ne ovoce :-) V chuti výrazná kyselina a svěží nástup až do perličky, zralé a svěží ovoce beze stopy přezrálosti. Vyšší koncentrace, plnotučné, ale asi sestavené z několika sběrů, protože ta kyselina nese jako gotické oblouky. Hned jsem se podíval na alkohol, 13,5%, ale fakt svěžest bez přezrálosti. A jestli jsem v popisu Terre Vineate měl letní jablka, tak tady jsou hrušky. Nepřezrálé, žádné máslovky, svěží, ale trocha hruškového charakteru tam je.

To je snad nějaká magie, že vinaři v polohách s běžnými letními teplotami kolem 38 stupňů děljí vína, která působí svěže i v těch pro našince hraničních teplotách. V závěru trocha koření, ale všechno vybalancované, harmonické, svěží. A ano, je to nerezovka, takže ta svěžest nevydrží roky a bylo by vhodné to vypít do vánoc. (Na fotce Orvieto.)

Vigna Vecchia 2020, Collecapretta
Co může být lepšího než třetí lahev vína ve večerních třiceti stupních po dni stráveném v osmatřicítkách? V masně měli tři lahve z vinařství Collecapretta, vybral jsem tu s nejnižším alkoholem, 12%. Čisté Trebbiano. Rafinovaná etiketa vysázená navzdory pravidlům v patkovém fontu velikosti odhadem deset bodů :-) praktikující grafik by našel spoustu zajímavostí, ale věřte mi nebo ne, mě to přitahovalo. Asi že od dětství rád čtu. Ale pojďme na to Trebbiano.

Ohromná barva, stejně jako předchozí dvě vína. Přesto mám dojem, že Collecapretta je trumfuje, první dojem byl vaječný žloutek, po chvíli, trochu seriózněji, zlatožlutá. Na nose jasně oxidativní, osičkovské, skoro až akátové. Kořenité, nejen oxi, ale jasně i s delší macerací slupek. Ve vůni (je to neznámé víno a jdu krok za krokem) je to nepřehnané, bez chyb, trochu vůně starých nevětraných věcí po rodičích a babiččina apatyka. V chuti pěkná kyselina a jednodušší projev, je to trochu poplatné technologii, tedy delší maceraci slupek a oxidativnímu kvašení. Je tam schovaná kvasnicová naleželost a jemnost, macerace slupek není přehnaná a kořenitý projev je příjemný, v ovoci dominují svěží pomeranče a pomerančová kůra. Neodhadnu, kolik z toho je Trebbiano a kolik technologie, ale je to nadprůměrně čisté a perfektně udělané. Můj šálek čaje to není, ale v Čechách by to mohlo být úspěšné.

Na horní fotce pro změnu Todi. Druhý den v otevřené lahvi je víno příjemnější, ohlazenější. Chutě se spojily a koření ztlumilo, projevem to jde spíš do čajových výluhů a ty přitažlivé pomeranče ztlumily, ale harmonie je to krásná a vzhledem k mládí vína vidím velikou perspektivu. Úplně seriózní a perfektně udělané naturální víno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *