Pinoty jiných lidí

BL P1340014 OPP kapsle

Už etiketa vypadá, jako by ji vyrobile dítě ve druhé třídě vystřihováním. Oregonský Pinot z vinařství Mouton Noir Wines nese punkový název Other People’s Pinot a na šroubovacím uzávěru posměšný text Oregogne Garage d’Or. Vypadalo to na dobrou prču, ale v lahvi bylo úplně seriózní víno.  

BL P1340011 OPP

Podle webu to začalo André Hueston Mackem, výrobou triček a následně i vína pro newyorkské restaurace, kde André pracoval jako somelier. Na webu jsem nakonec našel informaci, že hrozny na Pinot nakupují od pěstitelů z oregonského Willamette Valley (přes můj dojem z prvního napití, že to bude terroirové víno, tak není. V Americe je všechno jinak. Neodpustím si poznámku, že mě dožralo video na úvodní stránce webu vinařství, kde majitel s notebookem prochází vinici a rozumuje. Nemám sice jistotu, že žádné vinice nevlastní, ale v souvislosti s tímhle vínem je to pro mě hodně za hranou). Našel jsem i technické poznámky o zpracování: horké léto 2015, sklizeň druhý zářijový týden. Týden studené macerace a další (skoro) tři týdny kvašení se slupkami v nerezových tancích. Školení deset měsíců ve francouzských barikových sudech, 30% nových sudů. Takže nakonec i přes punkovou ambaláž typická Amerika: nakupované hrozny, klasické sklepní zpracování a celoamerická distribuce. Garážové víno? Černé ovce? Kdepak, jen marketing!

BL P1340006 OPP

Other People’s Pinot 2015, Mouton Noir Wines
Úplně klasická pinotová rubínová barva, světlá a čirá. Na nose jemné, čistě višňové, po rozdýchání se přidávají bylinky. V chuti úplně suché s pěknou vyšší kyselinou, višňové, kouzelně čisté a ještě trochu sevřené sudem. 13,8% alkoholu nevyčnívá. Celkový projev je hodně tenký (rare až medium čili středně plné minus), ale boduje krásnou čistotou a minimálním zbytkovým cukrem. Jen v dochuti je drobný svíravý tón, jako by část hroznů nebyla odstopkovaná. Amerických Pinotů jsem neměl moc, ale tenhle je „nejvíc burgundský.“ Na druhou stranu toho víc slibuje než skutečně dodá: všechny ty odkazy na Burgundsko jsou jen marketing, je to typický americký Pinot vyrobený nikoli jako výraz terroiru, ale jako výborné víno do restaurací. I tady funguje ryzí americký marketing: než vám přinesou jídlo, budete se spolustolovníky diskutovat o Burgundsku / Oregonu / garážových vínech a všech tématech, která si odvodíte z etikety. V lahvi je výborný suchý Pinot Noir, který určitě půjde dobře se všemi jídly, ke kterým by se hodil burgundský Pinot. Last but not least, v e-shopu vinařství je víno za 20 USD, asi 450 kaček. Za tu cenu u nás dostanete jen základní burgundský Pinot, a O.P.P. je určitě lepší, než většina burgundských Pinotů, které u nás koupíte za cca 450 Kč. Stručně po americku: je to dobrá koupě. Jen ten marketingový cirkus kolem je na pováženou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *