Pár fotek ze svátku vína v Montescudaio

Snad se to ještě moc neprojevuje na blogu, ale s věkem přibývají výpadky krátkodobé paměti. Pozná se to tak, že jdu k moři plavat bez ručníku, nebo že vyrazím do Montescudaio bez svačiny, bez dokladů a bez peněz. Dlouhodobá paměť zatím slouží. Když přistanu v Cecině v sobotu 30. září, hned si vzpomenu, že první říjnovou neděli bývá v Montescudaio svátek vína!

Psal jsem o tom několikrát, naposledy před rokem tady. Abych tu událost správně zatřídil, Montescudaio je jedna z nejmladších toskánských denominací a váš pan Sklenička je asi největším žijícím expertem na místní vína. To souvisí s tím, že Montescudaio DOC prakticky nikdo nezná, ale pan Sklenička tady čirou náhodou strávil už devět měsíců života. Na konci října to už bude deset měsíců.

Na horní fotce vína místního vinařství Fontemorsí. Ještě se k nim vrátím, protože jedno z vín jsem si odvezl s sebou.

Paolo Gotti, obchodní šéf vinařství Sorbaiano. Někdy v roce 2010 jsem jejich vína v maličkém množství přivezl v Komunitních bedýnkách a podle nedělní degustace se zdá, že se od té doby vína významně zlepšila. Zároveň stouply ceny, ale pokud jde o samotná vína, tak hodně vín snese přísná měřítka.

Místní rarita: všechny HUPy jsou pomalované kresbou ženských tváří. Ještě před rokem to byly černobílé kresby, letos jsou už barevné. Mám k tomu romantickou představu místního umělce, který pomaloval všechna dvířka HUPů obličejem jedné dívky, ale to jsem si vymyslel sám. Ve skutečnosti nevím, jak to vzniklo, ale jestli někdy půjdu degustovat do Montescudaia, tak se zeptám.

Průvod starých traktorů vypadá jako hezké zpestření, ale naftové zplodiny naplnily úzké uličky města a vynutily si degustační přestávku. Tohle se nepovedlo.

Vinařství Marchesi Ginori Lisci jsem měl v Komunitních bedýnkách mnohokrát. Dáma na fotce na degustaci zastupovala enologa Lorenza Tardivo, který si na konci sklizně vzal volno, ale je to překvapivý příběh: Němka, pracující v malém toskánském vinařství. I po devíti měsících ve Val di Cecina pro mě skrývají monteskudájská vinařství mnoho zajímavého.

2 thoughts on “Pár fotek ze svátku vína v Montescudaio

    1. Teď nebyli na svátku vína. Nic netrvá v světě věčně, ale mám Carmignano, Vino Nobile, Vernacciu i Chianti a kdybyste chtěl sladké Vinsanto, tak taky z Carmignana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *