Pár fotek z toskánské cesty

Je to zrada a už jsem se o tom jistě (několikrát) zmiňoval. To nejhorší na cestování v Toskánsku je množství zastávek. Každou chvíli zastavuju a fotím. Ještě tenhle pohled do krajiny, to si přece musím vyfotit! Protože spěchám, nemám poznámky, kde jsem to vyfotil (a třeba tohle místo jsem teď nenašel ani na Google Maps), a nakonec stejně jedu sto kilometrů tři hodiny.  

Nemám poznámky o nových vínech, ale využil jsem po několika měsících pozvání k degustaci z Fattoria Montepescini. Paní Ursula Biler je původem Němka, ale už 36 let žije v Toskánsku, provdaná za majitele vinařství. Montepescini je v Maremmě a mě se líbilo, že se vinařství soustřeďuje na Sangiovese a Vermentino, tedy místní odrůdy. Odvezl jsem si krabici vzorků a v příštích dnech vyzkouším.

Oficiálním cílem výletu byl vzorek čerstvě nalahvovaného rosé 2023 z Tenuta di Gracciano della Seta. Loni na mě zbyla jediná lahev a bylo senzační, letos nechci nic podcenit! Kromě degustace sudového VinSanto 2018 čili prvního VinSanto vinařství. A musím se pochlubit, dostal jsem od cesty čerstvě nalahvované Vino Nobile di Montepulciano Pieve Gracciano, které se začne prodávat za rok… uáááá! Zkusím to vydržet do podzimu a neotevřít hned.

Potom jsem si udělal radost. Ze všech možných cílů jsem zvolil Asciano, protože jsem tam nikdy nebyl a protože jsem viděl spoustu krásných fotek z okolí. Jakkoliv to jméno zní divně, tohle by měla být Trequanda. To byl ten výše popsaný případ, kdy jsem dupnul na brzdu a fotil.

Crete Senesi (Francouzi by napsali Côte de Siena), kde leží i Asciano, je vrchovina proslulá zvlněnými kopečky a malebnými cypřišovými stromořadími. Tady je to sice s protisvětlem, ale za to s dramatickou oblohou.

Tohle jsem vygůgloval, Agriturismo Baccoleno u Asciana. Krása nesmírná, osm apartmánů k ubytování, ale radši nechci znát ceny…

Ještě jedna fotka z romantickodramatické krajiny Crete Senesi. V podzimním slunci mi podobné fotky připomínaly Cézanna, teď spíš renesanční obrazy.

Už tu dlouho nebyla fotka Volterry. Vracel jsem se přes ni kolem šesté večer, takže měla dokonalé západní slunce. Degustační poznámky o vínech někdy příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *