Omamná lehkost klasického Sylvánského

BL P1340496 Horst Sauer

Jedna cesta do Franconie a šest návštěv vinařství asi není dost na nějaké zásadní závěry, ale právě dost na to, abyste přišli na to, že nejlepší Silvanery jsou z Escherndorfu. Otázka, jestli dělá vinař vinici nebo naopak vinice vinaře se sice podobá dětské hříčce o slepici a vejci, ale tu už evoluční biologie jednoznačně vyřešila (vejce). A soukromě si myslím, že nějak podobně to bude i s vinaři a vinicemi. Prvotní je vinice, její limity jsou pro víno to nejpodstatnější. Vinař je už nemůže překonat.   

Když projdete escherndorfskou hlavní třídu, najdete nejmíň tři vinařství se jménem Sauer. Horst Sauer byl dlouho považovaný za nejlepšího, ale nová ročenka Gault & Millau mu dává tři hvězdičky stejně jako Rainerovi. Oba mají podniky naproti sobě přes ulici a podle stavby hádám, že to jsou bratři, kteří si vzali stejného architekta. Horst má extravagantnější (barevnější) etikety, Rainer se stylizuje do stejných klasických barev, jako jeho architektura. Šedá a černá. Sice s velkým vkusem a klasou, ale veselé barvy Horstových etiket jsou příjemné překvapení a myslím, že dělají hodně.

BL P1340296 Výjezd z Escherndorfu

2016 Silvaner Escherndorfer trocken, Weingut Horst Sauer
Klasické baňaté kozí měchy se šroubovacím uzávěrem. Na záklopce logo VDP, takže deklarované jako (pouhá) jakostka. Už jsem tady nedávno psal, že to s VDP víny jinak nejde. 11,5% alkoholu slibuje klasický Silvaner a taky tady je. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva s drobnou perličkou. Na nose velmi jemné herbální tóny s ještě jemnějšími mydlinkami a zralá jablka. Původně jsem si myslel, že mám špatně vymytou sklenici, ale mydlinka tam je, docela dobře se to pojí s odrůdovými vůněmi. V chuti lehké, svěží až na hranici perlení a málo tělnaté. Ta lehkost je úplně omamná, nese ji i tenká citrusová kyselina a docela jemné trávové tóny. Je to úplný protipól moderních vín, všeho je tam málo – vůně, kyselina, chuť – ale dohromady je to podmanivé a krásně to funguje. Dlouhá citrusově travnatá dochuť, která bezvadně drží a ani se nehne. Hodně suché, pitelné. Paráda.

Podle alkoholu a celkové ovocné zralosti by to (v přívlastkovém systému) byl asi kabinet. Můj názor na toto konkrétní víno by se asi hodně lišil od názoru mnoha čtenářů (kdybyste ho známkovali podle OIV tabulky, tak na intenzitu by víno projelo). Potřeboval jsem spoustu roků, abych přišel na to, že intenzita někdy škodí. Tohle víno je důkaz, že to jde i bez plnosti těla, spousty ovoce a intenzivních aromat. Za mě 92 bodů / 100, i když nevím, jestli by se při poctivém vyplňování OIV tabulky nasčítaly. Ale i kdyby ne, Silvaner Horsta Sauera kvůli tomu nebude horší.

Tento Silvaner v aktuální francké bedýnce není, ale jestli chcete kromě čtení blogu vyzkoušet francká vína, mám pro vás novou Komunitní bedýnku s šesti víny röttingenského vinařství Weingut Hofmann. Popis vín je tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *