Podzimní odpoledne v Bolgheri

BLOG P1250938 Křižovatka San Guido

Odpolední výlet cypřišovou roklí do Bolgheri. Táhlo mě to (jako vždycky :o) do Tenuty San Guido ochutnat novou Sassicaiu. Guidalberto 2013 (druhé víno Tenuty San Guido) je slušné červené, ale s cenou 35 EUR za lahev nevidím důvod… Sassicaia 2012 je (na mě) zatím příliš silná a důrazná, plná, takže můžu jen konstatovat, že jsem se s novým ročníkem při prvním ochutnání trochu minul.  

 BLOG P1250969 Degu San Guido

Nicméně someliéři v Tenutě San Guido můžou být zářivým vzorem profesionality všem, kdo v tomhle oboru chtějí pracovat nebo pracují. Od roku 2007 jsem tady byl několikrát a nikdy jsem se nesetkal s ničím než s tím nejlepším. Zasvěcenost, vstřícnost, komunikativnost… vždycky odtud odcházím nadšený a není to jen vínem, co stojí 120 EUR. Když mě tentokrát someliérka viděla mlsně prohlížet i jiné lahve než ty nejslavnější, nabídla informace i ochutnávku, když jsem zareagoval podle očekávání (koupí), byly tři vzorky z placené ochutnávky zadarmo.

BLOG P1250973 Droppello 2014

Droppello 2014 Toscana IGT z vinařství Fertuna ukazuje, že Nicolo Incisa della Rocchetta nespí na vavřínech a má stále štěstí. Toskánské bílé (suché s 11,5% alkoholu) je z odrůdy Sangiovese, tiché víno Blanc de Noir. Z malé koštovačky bych ho zaměnil se Sauvignonem, ve velké skleničce získá komplexnější projev, ale Sangiovese bych nepoznal ani omylem. Jestli někdo víte o jiném tichém bílém ze Sangiovese, napište mi to, prosím!

Druhý vzorek byl Samas, sardské Vermentino s příměsí Chardonnay. Moc pěkné víno, ale jak mám Vermentino rád, naslepo bych ho nepoznal a víno bych tipoval sever Itálie nebo rovnou Rakousko. Přesto je to víno výborné a zajímavé samo o sobě, ale prostě klame tělem.

V nové Komunitní bedýnce žádné Bolgheri nenajdete, jen vína z toskánského Montescudaia a Montepulciana. Podrobně je to tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *