Baracchi Winery aneb Návštěva v Cortoně

BLOG P1250817 Baracchi Winery

Za třetí ze zářijových Skleničkovských toskánských degustací může dávná známá z toskánského Arezza Selena. Znal jsem ji z její dřívější práce, po změnách zakotvila v Cortoně ve vinařství Baracchi. Z webu jsem se moc nedozvěděl, ale nalákaly mě dvě položky z ceníku. Pinot Nero a Syrah. Selena připravila návštěvu s italskou velkorysostí, vinařstvím nás provázel majitel Riccardo Baracchi.  

BLOG P1250777 Cortona

Cortona leží ve stejném údolí jako slavnější Montepulciano, jsou zasazené do protejších svahů. Pinot Nero je v Toskánsku vyjímečný, ale Syrah ne – alespoň v Cortoně je součástí denominačních pravidel Cortona DOC. Taky Trebbiano, Sangiovese a Merlot.

BLOG P1250791 Riccardo Baracchi

Rodina Baracchi vlastní vinice od roku 1860, ale současný rozvoj vinařství řídí Riccardo Baracchi hodně rozmáchle. Kromě vinařství s roční produkcí asi 150 000 lahví postavil uprostřed vinic i velkou restauraci Il Falconiere a wellness s ubytováním pro hosty ve 23 pokojích.Jako konzultant s nimi pracuje enolog Stefano Chioccioli. Riccardo prezentuje podnik i vína s velkou pýchou a nakažlivým nadšením, při mé návštěvě neváhal vyučovat moji společnici sabráži, prošel s námi výrobu a celá degustace byla velmi velkorysá.

BLOG P1250795 Baracchi Presůz

Degustaci jsme začali vlastně už v lisovně prokvašeným Pinotem Noir.

BLOG P1250808 Sekt Trebbiano

Potom byla už zmíněná sabráž sektu. Napřed jsme se podívali do sklepa, kde se postupně, po třech tisícovkách lahví, připravují sekty. Baracchi dělají dva, samozřejmě klasickou šampaňskou metodou. Bílý je z Trebbiana a růžový ze Sangiovese. Oba jsou výborné, Trebbiano má poměrně málo kyseliny, ale je krémové, hutné, plné v chuti, vyzrálé. Riccardo tvrdí, že je prvním vinařem, který začal se sektem ze Sangiovese, to se mi nepodařilo ověřit, ale sekty byly dobré.

BLOG P1260240 2x Baracchi

Úplně mě dostaly dvě tichá bílá vína. Obě zatříděná jako Toscana IGT a obě z odrůdy Trebbiano. Astore 2014 je Trebbiano macerované na slupkách. Plná žlutá barva a krémový plnotučný chuťový projev. Díky nepřehnané maceraci hodně zralého ovoce a pěkně dlouhé. UT 2014 je vpodstatě totéž víno po půlroce v barikovém sudu. Překvapivě lehčí než předchozí, zábavné dotekem dřeva. To jsem strnul, protože Baracchi je jasně vyprofilované jako komerční vinařství a žádné velké experimenty bych nečekal. Tohle ale nebyl ani experiment ani úlet, prostě dobře pitelná, zábavná komerce a poctivé víno, v případě Astore dokonce za velmi dobrou cenu. Řekl jsem si o vzorky, a jestli bude domácí degustace stejně dobrá jako ve vinařství, ještě o nich napíšu.

BLOG P1250809 Lahve Baracchi

Smeriglio Cortona DOC je základní řada červených vín, čisté Sangiovese, Merlot a Syrah. Sangiovese 2013 je hodně hladké a kultivované, žádná divočina. Smeriglio Merlot 2012 má bohatý až opulentní projev, na mě až moc. Smeriglio Syrah 2012 je pěkný, ale trochu moc kultivovaný až jednoduchý, já hledám u Syrahu větší divočinu.

Ardito Pinot Nero 2013 je zase kultivovaný, středně plný, pěkný až moc :-) Riccardo zmiňoval kamenité vinice v kopcích u Cortony, ale projev Pinotu je hodně uhlazený a jaksi jižanský. Po okysličení ve sklenici se trochu rozvinul a přiblížil naší severské představě o Pinotu.

O’Lillo! 2014 Toscana IGT je cuvée čtyř modrých odrůd (Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah) s velmi výrazným aromatickým i chuťovým projevem, školená v nerezových tancích. Bezvadná komerce za dobrou cenu. A ještě jsme ochutnali Ardito 2010 IGT Toscana, barikované cuvée Syrahu a Cabernetu Sauvignon, ostřejší, pepřové, elegantní.

BLOG P1250813 Selene Nocentini

Hodně se mi líbily šumivky a bílá vína, v červených soukromě vyhledávám jiný styl, míň uhlazenosti. Ale těším se na domácí košt dvou bílých vín od Baracchi.

V aktuálních Toskánských bedýnkách najdete dva Merloty, jeden kabernet a třikrát Sangiovese. Podrobně je to tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *