O Sylvánu a vánočních sušenkách

BL M_ 034 Schaffer Tasting

Už v pravěku Skleničkova wineblogu jsem psal, jaká je to pohoda, když se můžete spolehnout na etiketu. Měl jsem na mysli francouzské, italské a rakouské apelace. Že je rakouský Veltlín suchý, svěží a pepřový, moselský ryzlink má ostrou kyselinu a půl lžičky zbytkového cukru a Chianti je suché, ohnivé a lesní. Příležitostně k tomu někteří vinaři přidávají drobná upřesnění. Francký Silvaner v tradiční baňaté lahvi je suchý, travnatý a pepřový. Když se takové tradiční vinařství rozhodne experimentovat, zabalí víno netradičně do burgundské lahve s netradiční etiketou. Jak by chtělo říct pozor! Uvnitř je to jinak, než byste čekali! A někdy k tomu stačí, že místo úplně dosucha nechal víno prokvasit se dvěma gramy zbytkového cukru… (na horní rozostřené fotce z mobilu z listopadové degustace v Escherndorfu je to třetí zleva :-)   

BL P1390885 Ryzlink a cukroví

Týden před Vánoci jsem zvolnil a zklidnil. To se projevuje ústupem stresu, někdy i uvolněním tvořivých schopností. Díky volnějšímu tempu se ukázalo, že s franckými Sylvány se geniálně snoubí skvělé máslové sušenky, které před týdnem napekla na Vánoce moje patnáctiletá dcera. Přijít na to o měsíc dříve, mohl jsem na listopadové Sylvánské degustaci ušetřit tisícovku za sýry, šunky a klobásy! Z rodinných důvodů si musím Sylvány do Vánoc zakázat. (Ovšem naleželé máslové pečivo domácí výroby s citrusovou kyselinou Sylvánu, travnatým tělem a pepřovým finišem se fakt dokonale doplňují :-)

BL P1390896 2016 Silvaner Untereisenheim Schaffer

2016er Silvaner Untereisenheim VDP.Ortswein, Egon Schäffer
To podstatné jsem už vyzvonil výše, je to důsledně odrůdový Sylván, který se od schäfferovského střihu odlišuje několika gramy zbytkového cukru. Stále spolehlivě hluboko v německé kategorii suchých (trocken) vín, analytiky odhaduju na +/- 2 gramy, ale v kontextu všech Schäfferových vín je to nápadný nárůst sladké chuti :-) a s tím zřejmě souvisí i letošní balení v burgundské lahvi. (Loňský ročník s podobným projevem byl ještě v tradiční baňaté lahvi.)

Senzoricky je to klasická světle žlutá citronová barva, na nose citrusy, med (!), trochu podzimního tlejícího listí a letní trávy. S rozmícháním nabývají ovocné tóny na opulentnosti až do tropického ovoce, ale travnatost nesmažou. V chuti je víno vzorně odrůdové: ostrý nástup svěží citronové kyseliny, lehce travnaté, šťavnaté tělo, a vápenitě minerální závěr s kořenitým (pepřovým) koncem, jehož intenzita se mění podle provzdušnění. Ty dva gramy cukru jsem ani nezmínil, jen vyplňují jinak nevýrazné tělo a kupodivu zdůrazňují tradiční odrůdové charakteristiky Sylvánu.

BL P1360609 Escherndorf shora

Při delším požívání (jedna lahev v singlu) je to ke konci lahve trochu stereotypní a těžké, při menší (poloviční) dávce je to naopak úplně vzorový Sylván, zbytkový cukr jen zesiluje odrůdový charakter. Schäfferovi víno lahvovali někdy v srpnu. Nepřestává mě udivovat, jakou svěžest až brizanci dokáží uchovat ve vínech, která drží v sudech ještě 12 a více měsíců poté, co všichni sousedi už nalahvovali.

Kdybych už podlehl adventní náladě a nic nezveřejnil, tak klidné a radostné Vánoce všem! A kdybyste během Vánoc vypili svoje zásoby ryzlinků, napište mi. Mimochodem jsem přidal do nabídky Skleničkova sklepa ryzlinkovou teroárovou soupravu břidlice – vápenec – silex. Víno nestačí pít, je třeba ho studovat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *