Degustace archivních ryzlinků se Stefanem Erbesem

PF 2019Všem čtenářům vinšuju štěstí, zdraví a úspěchy v novém roce!

Na konci ledna přijede už pošesté do Prahy vinař Stefan Erbes z moselského vinařství Karl Erbes. Popáté v řadě si převezme diplom BEST WINERY***** soutěže Prague Wine Trophy a popáté spolu provedeme degustaci pro účastníky Komunitních bedýnek a čtenáře Skleničkova blogu. Kromě několika vín z aktuálních ročníků chci degustaci dát úplně vyjímečnou náplň a nabídnout vína z jedné z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší?) moselských vinic Erdener Prälat z devadesátých let dvacátého století.  

P1270890 před Jaltou s diplomem 480

O Prelátu jsem tady už pár zmínek napsal. Původně byl maličký Prelát monopolně v rukou ürzigské rodiny Berresů, v šedesátých letech pro ně dělal víno Karl Erbes. Měl na starosti vinice i sklep, ale víno se lahvovalo pod etiketou vinařství Berres. Kontroverzním vinařským zákonem z roku 1971 se Erdenský Prelát nafoukl z 0,4 na 1,5 hektaru a přibylo několik dalších vlastníků (dnes je jich asi deset, podobný příběh se týká několika dalších prestižních vinic). V devadesátých letech už měl Karl Erbes vlastní vinařství a spolu se synem Stefanem opět dělali víno pro Berresovy, stále z 0,4-hektarového jádra původního Preláta.

BL P1380787 Rare detail

Erdenský Prelát je výsostnou ukázkou terroir – je to dané nejen malou rozlohou, ale i extrémní břidlicovou mineralitou a vynikající polohou, která zaručuje dokonalé vyzrávání hroznů. Na cestách na Mosele jsem se nesetkal s nižším přívlastkem z Preláta než je Auslese. Na degustaci budeme mít jako raritu 1995 Spätlese, jediné, o kterém jsem kdy slyšel. Někteří čtenáři si už devadesátoletními ryzlinky od Berresů vylepšili vánoční stůl, první tři vína jsem prodával už v září tady. Přikládám (předběžný) seznam vín:

1. 2015 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut, Erbes
2. 2017 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, Erbes
3. 2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Erbes
4. 2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben, Erbes

5. 1990 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett, Berres
6. 1991 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Berres
7. 1995 Erdener Prälat Riesling Spätlese, Berres
8. 1995 Erdener Prälat Riesling Auslese, Berres
9. 1993 Erdener Prälat Riesling Auslese, Berres
10. 1997 Erdener Prälat Riesling Auslese, Berres

P1310420 Stefan a ND

Když to vyzradím teď, už to nebude překvapení – budeme moci ochutnat i sudový vzorek kabinetu 2018 z Erdener Treppchen :-) Jako doprovod k vínu bude sushi od Sushiqueen, připravené japonským mistrem Yuki Omaki. Degustace bude v úterý 29. ledna v soukromém klubu na Praze 4, Družná ulice. Začínáme v 18:30, cena je 1.890 Kč a přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *