O mešním víně

FB P1390551 Sonntag Messe

Poslední fotka před odjezdem z Escherndorfu, hlavního města Sylvánského zeleného. Mše svatá je v neděli od půl desáté, od osmi na Vogelsburgu. To je kostelík na vrcholu escherndorfského Lumpa, nejslavnější místní vinice. Cedule je upozornění motoristům, aby dávali pozor a v neděli dopoledne nikoho nepřejeli. Hned vysvětlím, proč to sem dávám.  

Pamatuju, jak jsem v dubnu 2005 luštil podobnou ceduli ve francouzštině na kraji burgundského Marsannay, ale fotku jsem nenašel. Překvapilo mě, že si na stejné cedule z Mosely nevzpomínám, asi tam nejsou (zato kříže na vinicích mají v Burgundsku i na Mosele, a jsou si podobné). Klasické vinařské regiony mají jedno společné – víno se ve středověku vyrábělo „ve stínu klášterů“ a především pro církevní účely. Bez vína nebylo možné odsloužit křesťanskou mši, úloha mnichů z burgundského Citeaux je dodnes legendou. Podobné je to v údolí Mosely. Jednou mě Stefan Erbes v Urzigu vysvětloval historii, máchnul rukou ve směru řeky a pravil, odtud až do Trevíru to byl jeden majetek, všechny vinice patřily arcibiskupství.

BL P1070261 Kříž na Mosele

Vinařské regiony mají obecně katolické kořeny a konzervativní společenské postoje. Dá se to vystopovat i na Moravě. Jižní Morava je bašta lidovců a má některé sociologické charakteristiky odlišné od zbytku republiky (nižší rozvodovost, například). Obecně bývají vinařské regiony bohaté, podle statistiky ČS Spořitelny bylo v osmdesátých letech nejvíc korunových milionářů na Hodonínsku.

Víno se vyrábělo ne(jen) k potěše smyslů, ale k oslavě křesťanského Boha. Urputná snaha vyrobit to nejlepší víno nebyla hnaná (jen) komerční konkurencí, ale především vírou. Křesťanského Boha přece nemůžete uctívat nějakým patokem.

Dnes se mi z některých diskusí o víně vytrácí snaha vyrobit co možná nejlepší víno a převažuje komerční pohled. Spoustě vinařů stačí vyrobit dost dobré víno na to, aby se prodalo, ale už se nesnaží vyrobit to nejlepší možné. Rád bych se vyhnul moralizování, tak to napíšu jako varování: pozor na to, aby z vinařského regionu s křesťanstvím neodešlo i bohatství.

Ještě jednou připomínám připravovanou pražskou degustaci Sylvánského zeleného. Start je v úterý 27. listopadu, uzávěrka přihlášek právě dnes. Podrobnosti jsou tady, těším se na vaše přihlášky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *