Nový Vavřinec z Porty Bohemiky

Hrozen modrý 6

Největší potěšení pro vinného snoba bývá pochlubit se slavným vínem, které ostatní neměli. Desetiletá Sassicaia by mohla stát 5-6 tisíc, takže tím ve společnosti spolehlivě vzbudíte směs závisti a opovržení. Wine-blogger je vyšší stadium vinného snoba, které dosahuje dospělosti v okamžiku, kdy se vyrovná se skutečností, že Romanée Conti nikdy neochutná. Přesto mu zbývají malé velké radosti, protože nedostupnost vína nemusí být daná jen cenou. Třeba když mu někdo z ciziny pošle sudový vzorek zajímavého vína. Když dostane sudový vzorek z domácího vinařství a napíše, že to bude pecka :o) A když mu předpověď potom vyjde…         

P1180204 Svatoš s burčícím MT

Svatovavřinecké 2013 sudový vzorek, Porta Bohemica

Bezostyšně napíšu degustační poznámky k dosud nenalahvovanému vínu. Jednak jsem se přimlouval za brzké lahvování a jednak mi Aleš Svatoš (na horní fotce s burčící mullerkou 2014) potvrdil, že ho během podzimu nalahvuje. Takže bez znalosti zatřídění a dalších podrobností. Zaujalo mě už při letmém koštování v žernoseckém sklepě (viz první poznámky tady) a vyprosil jsem si lahev jako vzorek.

P1180238 SV 2013 Porta Bohemica

Světlá granátová barva s malým zákalem, nefiltrované a nejspíš to tak i zůstane. Jemná ovocná vůně s třešněmi a švestkami, v chuti suché s pěknou kyselinou, štrůdlově navinulé višně, husté, koncentrované, ale přesto lehké. Krásně pitelné a lákavé, nekomplikované pití. Ležení v sudu nepřidalo vínu žádné třísloviny, ale jemně ho zaoblilo, ohladilo hrany a přispělo k odbourání jablečné kyseliny. Bude zajímavé sledovat, jak se víno změní v lahvi, ale za mě velké doporučení – je to nádherný Vavřín a velká radost.

V aktuálních Komunitních bedýnkách tenhle Vavřín nebude, ale zato tam najdete tři jiná vína ze Svatošova vinařství Porta Bohemica, dvě od Krause a jedno ze Školního statku Mělník. Úvodní informace jsou tady, přihlašovací formulář tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *