Hezky česky! podruhé

Mělnický zámek

Díky nedělním večerům na Primě už konečně víme, jak vypadá současné moravské vinařství. Rozhodl jsem se udělat něco i pro ty, které zajímá české víno (a věřím, že to zaujme hlavně moravské čtenáře, v předchozích toskánských bedýnkách bylo přihlášených jen pět Moravanů). Nové Komunitní bedýnky zkrátka věnuju nesamozřejmému a obtížně popsatelnému českému vinařství.         

První pokus jsem udělal už před třemi roky a hlavně díky ohlasům z Moravy jsem měl pocit, že byl úspěšný. Pražáci to mají do Mělníka, Kutné Hory a Žernosek blízko, ale pro Moravany je české vinařství exotika vzdálenější než Nový Zéland (NZ Sauvignony najdou v kdejakém břeclavském supermerkáči, což se o českých vínech tvrdit nedá :o) A přiznávám, že mi udělaly radost komentáře čtenářů na Jižním svahu chválící českou komunitní bedýnku včetně výzev k opakování.

Mělnická La Torre

Nic není tak úspěšné jako úspěch, ale přesto jsem se dlouho vyhýbal pokračování…  další roky si Žernosecké vinařství drželo svůj standard, Kraus dělal výborné Pinoty a ryzlinky a stále zajímavé byly starší ryzlinky ze Školního statku Mělník… každý rok se našla dobrá vína a bylo co vybírat a chválit, ale dlouho se neobjevovalo nic zásadního, nic významného, nic kvůli čemu byste běželi pěšky nocí přes hory a doly, abyste to mohli ochutnat. Až letos.

P1180204 Svatoš s burčícím MT

Konečně něco nového!

Možná to někteří vnímavější fanoušci zaznamenali dřív, já jsem ochutnal až letos. Müller Thurgau a Pinot Noir by se v Čechách asi měly chránit jako autochtonní odrůdy, a tahle dvě vína mě nejvíc zaujala z produkce Svatošova vinařství Porta Bohemica. Jejich objev a produkce se těžko srovnává se zavedenými veličinami, třeba s Vilémem Krausem (ten je řemeslně zkušenější, preciznější a ve výsledku jemnější a elegantnější). Porta Bohemica vedle toho stojí jako rozestavěný mělnický hrad v mlze nad soutokem, vinařství ještě nehotové a tajemné, ale už teď nepřehlédnutelné. Jeho hlavní protagonista Aleš Svatoš je povoláním biochemik, vědec, a až vedlejším povoláním vinař. Předpokládám, že mu jeho povolání biochemika dává teoretické základy a lepší porozumění technologii – nemusí jako většina začínajících vinařů experimentovat metodou pokus-omyl a může rovnou dělat vína bez síry.

Kraus

A rovnou upřímně a nezlomyslně napíšu, že Kraus je v lecčems dál: oba, Kraus i Svatoš mají jasný rukopis, ale Kraus je přístupnější a srozumitelnější širšímu publiku. To není chyba: i Mozart byl ve své době popík a věřím, že umění (i víno) musí být krásné, aby přežilo v paměti lidí. Porta Bohemica se zatím do paměti publika zapisuje moderním způsobem výroby vína bez síření a filtrace a silnou strohou stylistikou, kterou jsem v jednom případě (tady) označil jako gotickou. Kraus není žádné baroko, Kraus je funkční a prvotřídní moderna. Oba styly mají své místo, jen po letech vlády Krause a Školního Statku konečně přichází nový čaroděj a výrazně si říká o místo na české miniscéně. Má před sebou ještě dlouhou cestu a klíčem k úspěchu bude to, jestli dokáže přilákat a přesvědčit i většinové publikum, nejen to avantgardní či alternativní.

Pokud jde o české vinařství a jeho obraz, mohl bych sem zkopírovat tři roky staré poznámky odsud. Myslím, že se na nich nic nezměnilo, jen já mám po seznámení s Alešem Svatošem větší chuť se Čechami zase zabývat.

Co jsem vybral do českých bedýnek? Samá suchá vína!

P1170901 MT 2013 Porta Bohemica

1. Müller Thurgau 2013 kabinet, Porta Bohemica, 160 Kč (uvádím ceny ve vinařství). Psal jsem o ní tady, je to zemitá, herbální, silná a divoká mullerka.

P1170916 PN 2012 PB

2. Pinot Noir 2012 pozdní sběr, Porta Bohemica (270 Kč). Gotický Pinot Noir, nesířený a nefiltrovaný. Víno je prakticky vyprodané a vyprosil jsem si několik posledních lahví do bedýnek. Kdo bude chtít další, může ho ještě najít u obchodníků nebo si před vánoci koupit Vavřince 2013. Kdyby už byl nalahvovaný, určitě bych ho do bedýnek chtěl taky :o)

P1180244 VČR 2013 Porta Bohemica

3. Veltlínské červené ranné 2013 kabinet, Porta Bohemica, 160 Kč. Další nefiltrované a nesířené víno, článek je tady. Nízký alkohol a vysoká pitelnost!

P1180178 PN 2013 Kraus

4. Pinot Noir 2013 zemské, Vinařství Kraus, 180 Kč. Chtěl jsem už vyzrálejší ročník 2012, který byl ve Slepici, ale zrovna v září ho vyprodali. Jeho nástupce by potřeboval ještě pár měsíců času, ale ten severský styl odrůdy i Krausovská jemnost tam jsou. Nenechte se splést označením zemské víno, Krausovi tak deklarují všechno. Článek je tady.

P1180220 SEKT Brut KRAUS

5. Sekt Brut, Vinařství Kraus, 250 Kč. Druhý ryzlink v bedýnce, krásně suchý sekt.

P1180189 RR 2011 ŠSM

6. Ryzlink rýnský 2011 zemské, Školní statek Mělník, 120 Kč. Rýňák ze Školního statku patří mezi povinné cviky, ale tentokrát nemám žádný archivní pozdní sběr. Letos se mi nejvíc líbil tenhle lehký kabinet.

Seznam s tradiční výhradou změny při nedostupnosti některého vína. Celkový součet cen při nákupu ve vinařství je 1 140 Kč, ale tentokrát cenu zvýším o náklady na distribuci a benzín na 1 260 Kč. Chtěl bych bedýnky rozesílat už po 8. říjnu, takže se hlaste rychle! Distribuce zase proběhne v síti Uloženky.cz. Kdo nemáte Uloženku poblíž bydliště, můžete bedýnku dostat Poštou s příplatkem 160 Kč za poštovné.

Stojí to za to, současné české vinařství s ryzlinkem, mullerem a Pinotem je zajímavé! Těším se na vaše komentáře, přihlásit se můžete tady!

11 thoughts on “Hezky česky! podruhé

  1. :o))) vidím, že jsem to s moravským zájmem odhadl správně – v 11 hodin už mám na česká vína víc přihlášek než na Toskánsko za celý první den, a s jednou vyjímkou jsou všichni přihlášení z Moravy.

  2. Ja asi na podzim 2012 koupil v Kauflandu Krausovu cervenou Melnicinu… A do dneska si to vino chutove pamatuju.

  3. Müllerka řádně zemitá, připomínala mi takovou vinnou verzi čaje Puer, suchá, pila se dobře.

  4. VČR je zajímavé víno. Pitelné – zmizelo rychle. Takové správně bedýnkové, že je člověk rád, že to poznal. Ale že bych si ho znovu koupil, to ne.

  5. Chválím müllerku, včera byla ve vůni pěkně bylinková květnatá. V chuti je znát naležení na šlupkách, dobře zvládnuté. Portu Bohemicu zařazuji do kategorie oblíbených vhodných k delšímu a průběžnému sledování.

    Vedle jsem si otevřel také kabinetní müllerku, ovšem 2012 z Vinařství Velké Žernoseky – příjemná nerezovka jemnější ne tak intenzivně voňavá, v chuti oproti Svatošovi chybí větší vrstevnatost. Za mě hlas pro Svatoše :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *