Něco o hodnocení vína

Skleničky P1160586

Občas si s úsměvem přečtu na soc-sítích dotazy typu „Jak by asi profesionální degustátoři hodnotili tohleto?“ a znám to i z dotazů kamarádů. Ten úsměv patří tomu, že jsem zažil jako nezkušený začázečník atmosféru porot profesionálních degustátorů, naštěstí velmi tolerantní a gentlemanskou. Podařilo se mi nezbáznit se z toho stresu a (prozatím) tři roky to ve zdraví přežít. Jedna poznámka pro ty, které trápí představa… jak bych to asi hodnotil  já???

Jestli je správně 85 bodů nebo 91, to za vás nikdo nevyřeší, to je jen na vašem svědomí a především na vaší zkušenosti s víny. Ale jestli si chcete navodit to pravé vzrušení nad hodnocením vína, mám jednoduchej návod. Zajeďte si do vinařství a kupte si jedno víno. Kupte si ho (pro sebe) aspoň dva kartony.

P1140467 Jakoby

To máte tak: před lety jsem psal nadšené články z Francie a Itálie, jak tam přijedete do vinařství a dostanete všechno ochutnat. Už je to možné i doma, tak si to zkuste. Smíšenou krabici, šest vín a každé jiné kupujou jen srabi… ta ochutnávka je zadarmo právě proto, abyste si mohli vybrat to nejlepší. Tak si to vyberte! Vemte si sešit a tužku a pište si poznámky. A nakonec si kupte dvanáct lahví toho nejlepšího vína. Nebo dvakrát dvanáct od těch dvou nejlepších vín.

Jestli to byla správná volba, zjistíte časem sami, bez znejisťujících komentářů kritiků a všeználků (kteří většinou v předmětném vinařství ani nebyli). Když mám vybrat šestkrát šedesát vín do Komunitních Bedýnek, je to vzrušení nesrovnatelné s hodnocením vín v profesionální porotě. Každé z těch bedýnkových vín si musím zdůvodnit, obhájit a bejt si jistej, víc než před čtyřma spolu-porotcema na soutěži. Můžete si to vyzkoušet sami, a vřele doporučuju: pochlapte se a kupujte vína po dvanácti!

P1170447 Katzenheim k Dirler C

Až nad tímhle textem vyjde slunce, budu na cestě do Francie. Tentokrát jsem si na to dal víc času a domluvil si víc vinařství, abych nemusel spěchat. Snad to vyberu dobře :o)

Ale i zkušení účastníci Komunitních Bedýnek mě občas potěší e-mailem: Skleničko, to bylo na prd! Ale toho druhého vína bysme chtěli ještě 12 lahví a čtvrtého 24. To je přesně ono!

2 thoughts on “Něco o hodnocení vína

  1. njn, na to můžou být různé názory… Třeba že ti, co jsou spokojeni se svým výběrem, mají chuť ho opakovat častěji než ti, kdo mají dojem, že si vybrali špatně. Když to promítnu do jiné oblasti, někteří proto opomíjejí i vlastní manželky :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *