Nadluh Röttingenu

Dnešní příspěvek je na dluh, protože je nezasloužený. Před týdnem jsem naložil u Hofmannů auto vínem a vracel se zpátky, za pár set metrů jsem míjel vinařství s nápadnou cedulí. Weingut Poth. Zvědavost vyhrála, na další křižovatce jsem odbočil a vrátil se. Nic jsem o nich nevěděl, ale s nákupy ve Frankách mám vynikající zkušenosti. Vešel jsem a přál si Silvaner, našel na pultu tento mladý kabinet z vinice Röttinger Feuerstein, koupil a frčel domů.  

2022 Röttinger Feuerstein Silvaner Kabinett trocken, Weingut Poth
Sláva Frankům, očekávání se naplnilo! Po několka dnech doma otvírám typický francký Bocksbeutel se šroubovacím uzávěrem. Ve skleničce je bledá žlutá barva, vpodstatě typická pro mladý sylván. Na nose žluté ovoce, zralé citrusy, trochu trávy a pepře, samé typické odrůdové znaky, všechno harmonické a hodně zralé. V chuti je to podobné, svěží nástup kyseliny, ale bez ostří, což odpovídá horkému ročníku 2022. Suché s malým zbytkovým cukrem, který dodává plnost a tělnatost, ale v chuti se neprojevuje. Zopakuju poznámky o vůni, zralé citrusy a zralé žluté ovoce, trochu trávy a hodně pepře. Zpočátku, hned po otevření, mělo víno rustikální projev, neobroušený až neohrabaný, ale po krátkém ohřátí a okysličení působí velmi kultivovaně, ohlazeně, čistě, s důrazem na minerální projev, a kdyby v závěru tolik nevystupovalo koření (pepř), tak bych nadšeně psal o eleganci, je to blizoučko. Víno je poplatné horkému ročníku, deklarované jako kabinet s 13% alkoholu a projevem, který se blíží pozdnímu sběru, ale od úvodních rustikálních dojmů se stále zlepšuje a zvýrazňuje minerální projev.

Ha, tyhle analytické poznámky jsou jen projevem marnivosti a prázdnými zvuky, protože podstatná informace přichází až teď: ve vinařství se prodává za osm EUR. Není to francká špička, pokud jde o preciznost, čistotu a lehkost, ale je to velmi slušné víno a za 8 EUR výborný nákup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *