Lišky 2004, Chateau de Corton

IMG_2422 Chateau Corton

S dlouho archivovanými víny bývá jedna potíž navíc – s velkým očekáváním jako by se zmenšoval počet vhodných příležitostí, kdy je vhodné je otevřít. Mně letos Ježíšek naděloval o týden dříve. Když jsem v úterý po půlroce vysoudil střídavou péči pro svoje děti, bylo jasné, že mimořádná příležitost ospravedlňuje mimořádné víno. Pozval jsem návštěvu a vydal instrukce, že s sebou nemá nosit víno.

IMG_9561 Ch Corton

Na zavínění padl jeden nefiltrovaný růžový moravský Pinot Noir s korunkovým uzávěrem, Créme de Pinot Noir z Dobré Vinice. Ročník neuveden, asi 2012? Dopili jsme ho dřív, než jsem si napsal poznámky. Z toho soudím, že byl výborný, ale očekávání patřilo hlavnímu chodu. Les Renardes čili Lišky je vinice těsně pod lesnatým vrcholkem Cortonu, podle místních zkazek se tak jmenuje po liškách, které chodí z lesíka okusovat vinařům hrozny (zlé jazyky poukazují na vůně a chutě pejorativně označované jako liščina, ale já jsem ve víně nic takového nezaznamenal). Vinice leží na svahu obráceném k východu a shlíží na vesnici Aloxe-Corton. Podle poznámek na webu jsou tam lehké kamenité vápencové půdy s typickou červenou barvou.

IMG_9565 střecha

Víno pochází přímo z Chateau de Corton, asi nejznámějšího z místních vinařství, i díky vykládaným střechám, jejichž fotky jsou snad ve všech burgundských průvodcích a spolu s plochým kopcem Corton jsou jedním z obrazových symbolů celého Burgundska.

 Corton Les Renardes 2004 Grand Cru, Chateau de Corton André
P1120964 Corton Les Renardes 2004 GC

Soukromý dovoz asi z roku 2007, kdy jsem byl poprvé na prohlídce sklepů v Chateau de Corton. První uspokojení z kvalitního, neprotečeného celokorku, voňavého bez znejisťujících vůní. Barva hodně světlá s oranžovým okrajem a zemitým tónem. Dokonale vyzrálá vůně připomíná lesní pachy a zlomené jarní větvičky, v závěru převládají chlorofylové a herbální tóny. Vysoká smáčivost na stěnách sklenky ukazuje na vyšší koncentraci vína. V chuti suché, hebké, hladké, s kořenitým vrcholem a dlouhou dochutí. Komplexní, těžko bych z chuti separoval jednotlivé ovocné složky (borůvky, brusinky?). Teplé alkoholem (13,5 %), ale ne agresivně. Koncentrované, husté, ale bez štiplavosti, příjemně pitelné. Třísloviny jsou už úplně vstřebané, kyselina výrazná, ale dobře zakomponovaná do těla a víno je bezvadně vyzrálé a připravené k pití. Nebudu machrovat s odhady, jak dlouho se ještě v téhle formě udrží, tolik starých Cortonů jsem neochutnal, ale nevypadá unaveně nebo za zenitem. 93 bodů, přestože jsem dříve vína s chlorofylovými vůněmi a chutěmi neměl rád. Trpký, zelený ročník příjemně překvapil.

Šťastné vánoční svátky všem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *