La Croix Boissée 2011 Blanc, Bernard Baudry, Chinon

P1080859 B Baudry

Oxidativní Chenin ze střední Loiry. Lahev jsem si přivezl v únoru 2013 z vinařství a určitě jsem si nemyslel, že se rozleží do podobných (a příjemných) oxi-projevů! Nevím, jestli je to francouzskou kultivovaností a smyslem pro harmonii, ale oxidativní projevy jsou bezvadně propojené s reduktivními (ovocnost) a víno je vyvážené, není jednonohé :o) Nadšení by mě mohlo snadno svést na scestí, tak zpátky k faktům.       

Při prohlídce sklepa a následné degustaci s Bernardem Baudrym (vinařství vybudoval od nuly před skoro čtyřiceti lety, ale dnes už ho vede jeho syn Matthieu) nepadla zmínka o oxidativním nebo reduktivním přístupu. Pan Baudry mluvil hlavně o celoživotní lásce ke Cabernetu Franc, o kyselinách a mineralitě, o filtrování a nefiltrování, o spontánním kvašení.

La Croix Boissée 2011 Blanc, Bernard Baudry

P1180503 Chinon 2011 BL Baudry

Sytá, kovově žlutá, nazlátlá barva, až do oxidativních barev průmyslového jablečného džusu. Vůně přezrálých až vařených jablek, tráva a koření. V chuti střídmá ale svěží kyselina, stará jablka, jemné koření a minerální závěr. Dlouhá dochuť. Zároveň šťavnaté i nazrálé, ovocité i oxidativní. Zřetelný dotek dřeva (barikové sudy) a 13% alkoholu. Víno ke dlouhým zimním večerům u krbu – až mě jednou přestanou bavit ženský, tak bych chtěl mít dostatek podobných vín, která nejsou triviální, ale jsou proměnlivá a můžete si s nimi povídat.

Reklamní poznámka: Jestli jste se ještě nepřihlásili ke Komunitní bedýnce složené z moselských ryzlinků, můžete to ještě rychle udělat. Článek je tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *