Chilský ryzlink z M&S

P1180494. Podprda

Už jsem tady několikrát psal, že v některých obchodech je bezpečnější kupovat podprsenky než víno, přesto jsem v pátek nedbal a zase se zatoulal do M&S. Americký ryzlink jsem sice nenašel (buď je místní nabídka chudší než v Británii nebo je dobrých ryzlinků v principu málo:), ale odnesl jsem si ryzlink z Chile.      Brouilly z MS

Ještě předtím mě pobavilo luštění etiket – řetězec M&S si zakládá na tom, že vína lahvuje jako vlastní privátní značky, takže tam můžete najít vína renomovaných výrobců s etiketami, které by se tito výrobci neodvážili použít ve vlastní zemi. Pochybuju, že by Dr. Loosen prodával v Německu zemské víno pod názvem Erdener Treppchen Vineyard 2012, naopak vtipné byly etikety Brouilly „Cuvée de Tête.“ Tête de Cuvée je francouzský výraz pro samotok, takže jsem si napřed myslel, že to je záměrně klamavé označení. Další zkoumání ale ukázalo, že víno vyrobil beaujolaiský vinař jménem Tête, úlevný úsměv… na svoje etikety by M&S měl zaměstnávat špičkové someliéry!

Eclipse 2012, Riesling, Bío-Bío Valley, Chile

P1180490 Eclipse 2012 Chile Riesling

Sympatická střídmá etiketa, klasická štíhlá ryzlinková lahev a šroubovací uzávěr s grafickým motivem nápadně připomínajícím logo jedné české reklamní agentury.  Ve skleničce světle citronová žlutá barva, vyzrálá odrůdová vůně s lipovinou a medem jde až do botrytických tónů a slibuje vyšší zbytkový cukr. To se nesplní: chuť má sice známky přezrálosti, ale je suchá. Kyseliny je přesně akorát, aby unesla středně plné tělo s kořenitostí a travnatými tóny, ale rozhodně jí není příliš, a dochuť je nesená už jen kořením. S evropským ideálem ryzlinku to má málo společného, střídmostí a čistotou se hlásí k německým vzorům, ale 13,5 % alkoholu a přezrálým projevem odkazuje k červeným vínům z Napy. Vůně je ryzlinková, kyselina taky, ale celkové zpracování ve vinohradu i ve sklepě je jako z UFO. Jamie Goode nedávno psal „Prostě sbírejte dříve!“ ale je to jen podmínka nutná, nikoli postačující. Víc než vyšší alkohol mi vadí nesoulad mezi přezrálými projevy hroznů a sklepním zpracováním, které si spojuju spíš s evropským severským stylem. Když už víno nemůže být deklarované jako kabinet a Vendanges Tardives zároveň, tak by tak snad ani nemělo chutnat.

Je to zajímavý úkaz, díky nízké ceně (219 Kč) spíš zábavný. Kdyby v sobotu v osm večer na ČT1 papuánský sbor zpíval „Ach synku, synku, oral-li jsi?“ dopadlo by to tak nějak podobně.

Reklamní poznámka: Jestli jste se ještě nepřihlásili ke Komunitní bedýnce složené z moselských ryzlinků, můžete to ještě udělat. Článek je tady, přihláška tady.

2 thoughts on “Chilský ryzlink z M&S

  1. Já stím „indiánkem“ Eclipse naopak neměl vůbec problém. Po přechutnání více než pár vzorků z prodkuce M&S, tohle víno patří k tomu lepšímu co je v nabídce.

  2. Já jsem to zkusil dříve také a dost mě to zklamalo. Je to takové prvoplánovité, přejeté, všecko co jste chtěli od ryzlinku máte v téhle lahvi, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *